Почетна > Србија
Србија

Данас је Огњена Марија – Ево који обичаји се везују за овај празник

Данас, Српска православна црква и верници широм Србије обележавају празник свете великомученике Марине, познате у народу као Огњена Марија. Ова светитељка поштована је као храбри борац за хришћанску веру и заштитница жена.
Фото: Српска православна црква

Традиционално, на њен празник не обављају се никави послови, нарочито не пољопривредни радови.

Света Марина, рођена крајем трећег века током владавине цара Диоклицијана у Антиохији, Јужна Анадолија, крстила се у 12. години, што је изазвало прекид односа са њеним незнабожачким родитељима. Након што је прихватила хришћанство, заветовала се на целибат и посветила свој живот трпљењу због Исуса Христа.

У 16. години живота, због одбијања брака и непоколебљивог веровања у Господа Исуса Христа, претрпела је тешке муке и на крају била погубљена мачем за време владавине цара Диоклицијана.

Њене мошти постале су чудотворне и исцелитељске, а налазиле су се у Цариграду пре него што су дошле крсташке војске. Данас се део њених моштију налази у манастиру Ватопед на Светој Гори.

Сматра се да Огњена Марија испуњава молитве и лечи болесне, без обзира на вероисповест.


Обичаји и веровања

Огњену Марију многе православне породице обележавају као крсну славу. Иако овај празник није означен црвеним словом у црквеном календару, изузетно је поштован међу верницима.

Према народним веровањима, Огњена Марија је сестра Светог Илије, познатог по кажњавању громом. Верuje се да она крије датум свог празника како би њен брат заборавио да својим громовима не би уништио свет.

Огњена Марија, као заштитница од ватре, често је приказана са крстом, палмом, змајем под ногама и кућама у пламену у позадини.

Народно предање каже да је у врућим данима њеног празника ватра могла да уништи жито, сено и домове оних који су радили на овај дан. Ова светитељка се слави посебно у случајевима штете од грома и олује, а народна изрека каже да је онај ко слави Огњену Марију сигуран у летину.

На празник Огњене Марије, због велике врућине и веровања да ће сваки посао донети несрећу, обавезно се избегава било какав рад, посебно пољопривредни. У народу се често каже да на Огњену Марију „не ваља ни концем у иглу уденути“.

Razgovor sa Muharemom Bazduljem 30. jula u Biblioteci na Štrandu

Преузмите андроид апликацију.