Почетна > Бизнис
Бизнис

Дан у малињаку вреди око 6.000 динара

Један газда из околине Гуче огласио је ових дана на друштвеним мрежама да тражи четири сезонска берача малина.
Фото: Unsplash/rofostan

Нуди им дневницу од 6.000 динара за рад од седам до 18 сати, али у цену није урачунао храну и смештај. Те две ставке су, како је појаснио, о трошку сезонских радника, на шта су многи заинтересовани кандидати жустро негодовали, жалећи се да би им у најбољем случају онда остало око 4.500 динара, што је ниска цена рада за посао који ионако није лак.

Власници парцела који желе да ангажују раднике бераче обично нуде сличан дневни хонорар, али су у цену махом урачунати и смештај и оброци за раднике.

Ипак, признају да ће им ове године бити потребно мање сезонаца него лане, јер им је и принос воћа мањи.

Како истиче Светлана Цвијановић, председница Савеза пољопривредних произвођача западне Србије, то не значи да ће им и дневница бити нижа, јер за један дан у њиви радник може да заради око 6.000 динара, а то је више него прошле године.

„Мање радника биће нам потребно из неколико разлога, а пре свега, јер је овогодишњи принос мањи. Произвођачи малине су још прошле године остали у минусу када је откупна цена била око 200 динара по килограму, а произвођачка 250 динара. То значи да после бербе многи нису ушли у сезону прскања биљака, због мањка средстава, па су оне на крају остале делом заражене. Онда смо ушли у благу зиму, а сви патогени који су прскањем требало да буду уништени остали су помало на биљкама. Зимус је било и мало падавина, фебруар је био топао, због чега је воће почело да „рађа”, да би на крају у марту хладније време зауставило тај раст. Производ свега тога је мањи принос“ објашњава председница савеза.

Радови у малињацима иначе увелико трају, а и на плантажама купина и осталог јагодичастог воћа већ су почели. Радне снаге нема довољно због чега око брања често буду ангажовани сви чланови домаћинства. Посао није нимало лак, ради се по десетак сати, сваки дан, а млади нису заинтересовани за такве послове, док старији нису довољно продуктивни, што је такође проблематично – додаје Цвијановићева.

Kod Sente počela gradnja najveće solarne elektrane u Srbiji

Преузмите андроид апликацију.