Почетна > Србија
Србија

Дан сећања на жртве усташких злочина у Доњој Градини

У спомен подручју Доња Градина у Републици Српској данас се обележава Дан сећања на жртве злочина НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.
Фото: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC

Комеморативна церемонија почела је полагањем венаца на гробно поље „Тополе“ где су пошту страдалима – Србима, Ромима и Јеврејима, одали председник Србије Александар Вучић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић.

Венац и цвеће су положили и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, председница РС Жељка Цвијановић, премијер Републике Српске Радован Вишковић и председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија.

Пошту страдалима одају и представници удружења преживелих логораша и њихови потомци, представници ромске и јеврејске заједнице, као и амбасада Србије, Русије и Мађарске у БиХ.

Након полагања венаца, парастос страдалима на гробном пољу „Храстови“ служиће патријарх Српске православне цркве Порфирије, а потом су предвиђена обраћања званичника.

На коменоративном скупу биће прочитано писмо председника Израела Исака Херцога поводом обекежавања Дана сећања.

Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године.

Простирао се на 116 хектара, са скоро 65.000 квадратних метара масовних гробница, а према проценама, на том стратишту убијено је 360.000 људи, углавном Срба.

Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.

Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је скоро 20.000 деце.

Руководство Србије и Републике Српске прошле године је постигло договор о изградњи Меморијалног центра у Доњој Градини који би, према речима председника Вучића требало да буде „свесрпско светилиште“, али и подсетник на све злочине почињене над српским народом на територијама које данас нису под контролом српског народа.

Како је најављено, тај заједнички пројекат са 80 одсто средстава финансирала би Србија, а 20 одсто Република Српска.

Vulin: Uprkos izazovima čuvamo radna mesta i otvaramo nova

 

Преузмите андроид апликацију.