Данас на Олимпијским играма жене једнако као и мушкарци учествују у такмичењима. Да ли је одувек било тако?
Иако са годином закашњења због светске пандемије корона вируса, у Токију се за пар дана одржавају летње Олимпијске игре.
Још давно, 776. године пре нове ере, у античкој Грчкој одржана су прва атлетска надметања између различитих градова – држава Древне Грчке, у част богу Зевсу.
Прва надметања почела су у граду Олимпији, по коме данашње игре и носе назив.
Много касније одлучено је да се ове игре обнове, а симболично, за прве модерне Олимпијске игре изабрана је Атина у Грчкој у којој су и настала ова надметања.
Занимљиво је рећи да све до 1900. године није било замисливо појављивање жена на овом надметању у улози такмичара. До тада, жене су евентуално могле дa учествују у додели награда.
Међутим, у Паризу 1900. године, као део Светске изложбе, организоване су прве Олимпијске игре на којима се по први пут појављују и даме као учеснице у такмичењу.
Иако је на тим Олимпијским играма учествовало 28 земаља са 997 такмичара, само су 22 жене имале ту част да се надмећу у трци за медаљу.
Ипак, даме нису у потпуности биле изједначене са мушким такмичарима, јер нису могле да учествују у свим спортовима. Даме су могле да покажу своје способности само у спортовима који су се сматрали примереним, попут једрења, тениса и голфа.
Веома интересантно је то да су такмичарке биле одевене од главе до пете, те су на пример, тенисерке морале да играју у дугим белим хаљинама, широке сукње и дугих рукава, што није било нимало удобно и практично, сложићете се.
Шарлота Купер, француска тенисерка, се том приликом веома истакла и те 1900. године била је прва олимпијска победница у историји Олимпијских игара. Док је тенисерка Катрин Жилу, учествовала са свега 13 година.
Следеће Олимпијске игре су протекле поново без дама, али су се у Лондону 1908. године у такмичење поново вратиле 36 даме.
Пливање слободним стилом је постао такмичарски спорт за жене 1912. године на Играма у Стокхолму, међутим пливање прсним стилом још увек није било дозвољено.
Неколико Олимпијских игара касније, 1928. године, уведене су дисциплине за даме, попут скока у вис, гимнастике, бацања диска, трке на 100 метара. Од ових Игара почело се са убрзаним увођењем спортских дисциплина за жене.
Жене су се избориле за своје учешће на Олимпијским играма и од тада па све до данас, успешно оправдавају своје учешће на њима.