Лепе вести чекаће ђаке основних и средњих школа у новој школској години, као и најмлађе, јер ће ове године неки од њих кренути у потпуно реконструисане објекте. Капацитети два обданишта биће повећани- за 197 најмлађих суграђана, а равномерно се улаже и у приградска насеља. У питању су милијарде издвојене из буџета Града Новог Сада и Покрајинске владе, а овогодишњи буџет за образовање је рекордан и износи више од осам милијарди динара.
Изградња новог објекта ОШ „Милош Црњански“ у Новом Саду
Изградња новог објекта основне школе на Сателиту почела је почетком новембра прошле године, а завршетак се планира за нове ђаке прваке који ће у школу кренути 2025. Након што се изгради нови објекат са прилазима и платоима на месту постојећих спортских терена, стари објекат ће бити срушен и на његовом месту формираће се нови спортски терени.
Поред објекта школе на парцели су планирани и неопходни пратећи садржаји: резервоар за хидрантску мрежу са пумпном станицом, плато за дизел агрегат и плато за трафостаницу, паркинг простор, спортски терени, трим стаза и простори за игру и дружење на отвореном.
У сутерену зграде планиране су мала и велика фискултурна сала, као и мултифункционални простор за ниже разреде. На овој етажи су смештени и садржаји за пријем родитеља, канцеларије запослених, зборница, канцеларија директора, лекар, стоматолог и излаз на отврени атрујумски простор који је окренут ка великој фискултурној сали.
Тракт према улици Стевана Момчиловића је функционално опредељен за пратеће просторије за потребе кухиње, свлачионице, теретану, санитарни блок и простор подстанице. Приступ свим садржајима омогућен је и особама са инвалидитетом преко лифта који опслужује све етаже.
У приземљу су планиране учионице за ученике нижих разреда, учионице намењене продуженом боравку, санитарни блокови, кухиња са кантином и трпезаријом. Први и други спрат имаће потпуно образовну намену. Укупно је планирано 39 учионица- 21 учионица за разредну наставу (учионице за продужени боравак /целодневну наставу) и 18 учионица за предметну наставу. Основна школа је пројектована за око 1.600 ученика.
Двориште школе у потпуности је прилагођено школским активностима са посебним освртом на безбедност ученика и запосленог особља. Зелене површине пресецају широке стазе – платои који служе као места за окупљање и боравак ученика различитих разреда и доби. У делу где се сада налази школа, планирани су мултифункционални терени и трим стаза са уређеним зеленилом и пешачким стазама.
Колски прилаз објекту планиран је из Улице Стевана Момчиловића и у том делу дворишта је планиран уређен паркинг за 24 моторна возила (од тога су три паркинг места намењена особама са инвалидитетом), као и 60 места за бицикле.
Уговорена вредност за извођење радова износи две милијарде и 920 милиона динара.
Изградња и опремање фискултурне сале гимназије “Лаза Костић”
Радови на пројекту који ће бити завршен такође 2025. године, увелико су у току, како би гимназијалци могли да имају боље услове за квалитетно извођење наставе физичке културе.
Објекат чине четири целине: улазни хол са кантином, учионице, свлачионице и фискултурна сала. Предвиђене су две учионице капацитета 30 ученика са припремном просторијом за наставнике између њих. Блок са свлачионицама садржи две женске и две мушке свлачионице, кабинет са купатилом за професора. Изградњом фискултурне сале у школском дворишту ученицима и запосленима бити знатно олакшано похађање и извођење наставе физичког васпитања, омогућиће се стални надзор над ученицима и већа безбедност ученика.
Средства за реализацију пројекта се обезбеђују из буџета Града Новог Сада и буџета Покрајинске владе, а укупна вредност је 697 милиона динара.
Доградња и опремање Медицинске школе “7. април”
Поред постојећег објекта школе, изграђене 1946. године, дограђују се анекс и фискултурна сала, а након доградње, укупна површина ће бити 8.388 квадратних метара. Капацитет од 52 учионице и кабинета ће бити повећан за 16 учионица и кабинета и износиће укупно 68. Поред учионица предвиђени су и сви пратећи садржаји- холови, просторије за професоре, санитарни чворови. Након завршетка радова, дограђени објекти ће бити и опремљени.
Радови су у току, а крај је планиран за ову годину. Вредност пројекта износи 461 милиона динара.
Доградња и опремање објекта у Ковиљу
Пројектом се предвиђа доградња објекта спратности П+1, а укупна површина након завршетка радова и опремања дограђеног дела биће већа за 500 квадратних метара.
Реализацијом објекта биће омогућено похађање, поред 232 деце, за још 80 деце. Радови су у току, а завршетак се очекује током ове године. Вредност пројекта је готово 160 милиона динара.
Реконструкција објекта на Клисанском путу
Такође, током ове године, очекује се и завршетак реконструкције предшколске установе на Клисанском путу, за чију реконструкцију је издвојено 118.725.390 динара.
За потребе предшколске установе ради се реконструкција објекта површине 540 квадратних метара. Пројектом је планирана реконструкција и санација објекта који је у претходном периоду користила Основна школа “Душан Радовић”, а који је уступљен на коришћење Предшколској установи. Након радова биће омогућено похађање за 117 деце.
Преузмите андроид апликацију.