Сви знамо тај осећај обично почиње необичним голицањем у носу, које брзо прерасте у експлозиван прасак из уста и носа. Али зашто кијамо? Како се испоставило, кијање је начин вашег тела да се ослободи видљивих или микроскопских алергена, вируса и иританса.
Када наши горњи дисајни путеви, посебно наш нос, осете страну супстанцу која је потенцијално штетна, ми кијемо као одговор на избацивање супстанце, кијање је заштитни механизам. Али како то може бити тако задовољавајуће и зашто се кијање често дешава неколико пута заредом? И да ли постоји начин да спречите потпуно кијање када осетите да долази?
Ево шта треба да знате. Шта се дешава када кијемо?
Кијање почиње када вам иритант уђе у нос. Тамо се нападач заплете у длаке у носу, стимулишући нервне завршетке, што шаље поруку делу мозга који се зове медула. Медула контролише важне, али невољне функције као што су дисање, варење и рад срца. Када нервни сигнали стигну до медуле, мозак покреће физички одговор који укључује затварање очију, узимање дубоког даха, опуштање мишића у грлу, а затим избацивање ваздуха, пљувачке и слузи из носа и уста,све у секунди.
Све кијавице почињу и завршавају се на исти начин, али свако има свој начин кијања. Кијање особе је готово једнако јединствено као и њен глас. Зашто? То има везе са индивидуалним разликама у капацитету плућа и јединственом структуром носа, грла и уста.
Шта узрокује кијање?
Кијање се дешава из много разлога и нема сваки разлог смисла. Генерално, када осетимо голицање у носу, то је вероватно због страног тела које улази у наше синусе. Према Националној медицинској библиотеци, уобичајени окидачи за кијање укључују:
- Иританси животне средине као што су дим, парфем и загађење ваздуха
- Алергије узроковане длаком кућних љубимаца, поленом или грињама
- Инфекције као што су прехлада, КОВИД-19 и грип
- Сув ваздух, који иритира слузокожу носа, јаки зачини, укључујући црни бибер и чили паприке који садрже супстанцу звану пиперин која иритира ноздрве.
Поред наведених окидача за кијање, постоје и они необични. Неки људи кијају након секса, према Северноамеричком удружењу за сексуалну медицину. Иако није сасвим познато зашто се то дешава, то може бити зато што и кијање и сексуално узбуђење контролише аутономни нервни систем, који контролише невољне реакције, према Националној медицинској библиотеци.
Поред тога, постоји прилично ретка појава. Наиме, неки људи кишу после обилног оброка. Људи такође могу да кијају када су изненада изложени јаком светлу или док гледају директно у сунце. Названа рефлексом фотичног кихања, ова реакција је помало мистерија. Истраживања показују да је барем делимично генетски.
Зашто затварамо очи када кијемо?
Иако је могуће кијати отворених очију, то се не саветује. Већина људи нехотице затвори очи да би се заштитили од било каквих иритација које им излазе из носа и уста.
Зашто понекад кихнемо много пута заредом?
То обично дешава из доброг разлога: ваше прво кијање није довољно добро очистило ваше носне пролазе. Будите сигурни да је друго или треће кијање начин вашег тела да обезбеди да сви иритантни састојци буду безбедно избачени из вашег носа.
Зашто је кијање ослобађајући осећај?
Ако вам је кијање угодно, нисте сами. Испуштање „ацхоо!“ тренутно ублажава осећај голицања у носу. То је скоро као чешање свраба. Такође, у извесној мери, кијање опонаша оргазмички доживљај. Оба карактерише акумулација напетости праћена брзим, интензивним отпуштањем. И не само то, контракције мишића укључене у кијање могу изазвати врло благу навалу ендорфина. Ендорфини су исте хемикалије доброг осећаја које преплављују мозак.
Да ли је лоше стално кијати?
Колико год да је примамљиво кијати, на пример, усред сте радне презентације и не желите да вас прекидају или осрамоте, стручњаци се слажу да је најбоље допустити да се то догоди. То је зато што кијање ствара прилично јак притисак, а ако се не пушта кроз нос и уста, може да пукне бубну опну или чак крвне судове у очима и мозгу. Поред тога, бактерије или други иританти који би иначе били испрани могу бити преусмерени у ваше ухо, узрокујући болне инфекције уха.
Преузмите андроид апликацију.