Летопис Матице српске је часопис који излази у континуитету од 1824. године. Овај књижевни зборник није само најстарији српски часопис, већ и књижевни часопис који излази у континуитету најдуже у свету.
Ово непроцењиво богатство за српски род, настало је по идеји Ђорђа Магарашевића, а првобитан назив Летописа гласио је Сербска летопис.
Идеја о настанку Летопису Матице српске
Идеја о покретању Летопису Матице српске родила се пре два века, како би се на једном месту обједињиле књижевни и научни радови, али и сва друга сведочанства о богатој српској култури и традицији. У обиму часописа нашли су се радови из многобројних области, попут књижевности, историје, религије, културе, фолклора..
Летопис под називом Сербска летопис изашао је 1824. године, покренут је баш у Новом Саду, а штампан, због тадашњих прилика, у Будиму.
У свим тим приликама, постојала је идеја да иза часописа стоји институција која ће се бавити његовим издаваштвом, што ће се и обестинити само две године од настанка часописа, те ће се 1826. године основати и Матица српска – најстарија књижевна и научна институција Срба.
Богата историја вредна спомена и промоције
Летопис Матице српске је током свог постојања често мењао називе, а онај који данас познајемо настао је 1873. године.
Први уредник Летописа Матице српске био је Георгије Магарашевић, затим су смењивали Јован Хаџић, Јован Суботић, Тихомир Остојић, Васа Стајић, Александар Тишма, Слободан Владушић и многи други…
Прекиди у издаваштву часописа дешавали су се само великим светским непогодама, попут ратова који су зауставили услове да се настави са радом, само на кратко.
Летопис Матице српске је у току свог рада, увек задржавао теме које су са поносом сведочиле о вредностима српске културе, науке, њених интелектуалаца и историје Срба. С обзиром да је сам часопис настао у време када је било неопходно сачувати сву ризницу српског стваралаштва, али пружити подстрех за нове и још веће кораке у научној и културној области, Летопис Матице српске добија на још већој важности.
До дана даншњег његова општа уређивачка политика остаје доследна себи, а часопис би требао да се промовише ван граница наше земље, јер његова вредност то дефинитивно превазилази. Као најстарији књижевни часопис који излази у континуитету у нашој земљи, Летопис матице српске је и књижевни часопис који најдуже у континуитету излази и у свету.
Ko je bila Vera Crvenčanin Kulenović čiji je lik osvanuo u Novom Sadu? (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.