Чак и ако покушавате да се храните здраво, можда бирате храну која може изазвати анксиозност или депресију, а да тога нисте ни свесни.
У борби против анксиозности и депресије, делимо вам листу намирница које треба да избегавате, као и одличне замене уместо тих намирница које можете користити. Ово је савет за све здраве људе, а поготово оне који се боре већ са анксиозношчу.
1. Воћни сок
Воћни сок може изгледати као здраво пиће, али воће има нешто важно што сок нема: влакна. Влакна вас испуњавају и успоравају како ваша крв обрађује енергију.
Без влакана, сок може изазвати навалу шећера, што може узроковати да се срушите, остављајући вас гладним и љутим. Уместо тога, покушајте да пијете воду и једете право воће.
2. Газирана пића
Чак и у најгорем случају, воћни сок обично барем има неке нутритивне предности, попут витамина и минерала.
Газирана пића чак ни то немају! Уз сав шећер који има, газирани сок може бити нездрав, па чак и повезан са депресијом.
Иако вас дијетална замена може поштедети шећера и калорија, није много боља у томе да вам помогне да избегнете депресију.
Коначно, кофеин који газирана пића дају повезана су са анксиозношћу. Уколико вам баш недостаје да попијете нешто газирано, једино што би могли да попијете а да нема директан утицај на ваше здравље јесте – кисела вода.
3. Бели хлеб
Ако волите да ујутру поједете парче тоста или сендвич, покушајте да избегнете бели хлеб. Његово високо обрађено бело брашно брзо се претвара у шећер у крви, због чега можете да се осећате малаксало.
Не морате да избаците хлеб скроз, али пробајте алтернативу од целог зрна. Или пробајте овсене пахуљице за доручак.
4. Крофне
Крофне могу бити добра намирница за заслађивање, а можда чак и згодан доручак, али би заиста требало да их смањите на минимум, посебно ако желите да избегнете анксиозност и депресију.
Пуне су масти, белог брашна и пуно шећера, са врло мало влакана. Ако вам је потребна брза ужина, тамна чоколада је боља опција: она смањује нивое кортизола, што смањује анксиозност.
5. Кечап
Кечап је пун шећера и иако постоје лакше алтернативе, њихови вештачки заслађивачи су такође повезани са анксиозношћу и депресијом.
Покушајте да кувате са свежим парадајзом и уместо тога направите сопствену салсу да бисте знали шта у ствари једете и да сте сигурни да не постоје никакви адитиви у вашем сосу, осим чистог парадајза и мало зачина.
6. Соја сос
Ако сте осетљиви на глутен, храна која га садржи може изазвати анксиозност или депресију. Иако је ово познат проблем у пекарским производима, може бити проблем и са соја сосом.
Ако желите да својој храни додате лагани укус, маслиново уље може послужити као здрава алтернатива.
7. Шунка
Све месне прерађевине су врло упитне када је у питању здравље : кобасице, виршле, саламе, шунке или сланине.
Пуно је адитива и појачивача укуса који су директно везани за обољевање од најгорих болести, није у питању само анксиознот и депресија.
Димљено, сушено или конзервирано месо такође. Њихов натријум није добар за ваше ментално или физичко благостање. Риба, например – пастрмка и харинга, могу вам помоћи да се опустите и смањите ниво стреса.
8. Пржена пилетина
Похована пилетина и већина пржене хране уопште, имају нездраве масти које се супротстављају добрим мастима. Ако сте расположени за живину, пробајте са ћуретином. Њихов триптофан је познат по смиривању анксиозности.
Преузмите андроид апликацију.