Ако сте икада покушали да изгубите килограме, вероватно сте чули чувену препоруку: “Попиј чашу воде пре оброка, тако ћеш јести мање.”

На први поглед звучи логично – вода може делимично да испуни желудац, створи осећај ситости и тиме помогне да поједемо мање хране. Али да ли је то заиста делотворно или је још један популарни мит?
Према др Роберту Х. Шмерлингу професору на Харвард Медицал Сцхоол, иако та тврдња има смисла, научни докази су мешовити – и најчешће ограничени на мале, краткорочне студије.
1. “Ако се осећамо сити, јешћемо мање”
Да, вода може тренутно да прошири желудац и пошаље сигнал мозгу да успоримо с јелом. Али то не значи аутоматски губитак килограма. Према др Шмерлингу: “Вода пре оброка неће учинити да смршате, али вам може помоћи да једете свесније и не претерате. Можда за столом седнете већ делимично сити.”
Поред тога, стручњаци за дуговечност саветују да је боље пити воду пре или после оброка – не током – како не би разблажила ензиме за варење.
Занимљив податак: Једна студија показала је да старији испитаници који су пили воду пре јела конзумирали су мање калорија. Друга истраживања показују да особе на нискокалоричној дијети губе више килограма уз воду пре оброка него без ње – али су те студије биле краткорочне.
2. “Пијење воде сагорева калорије”
Идеја је следећа: када пијемо хладну воду, тело мора да је загреје до телесне температуре – а за то користи енергију. Тај процес се зове термогенеза.
Нажалост, иако су нека истраживања то раније потврдила, новије студије нису пронашле довољно јаких доказа да вода (чак ни хладна) знатно подстиче сагоревање калорија. Дакле – не, нећете смршати само тако што пијете воду и лежите на каучу.
3. “Ниси гладна – него жедна”
Ова популарна теорија – нарочито на ТикТоку – тврди да често мешамо жеђ с глађу. Уместо да посегнемо за ужином, можда би требало прво да попијемо чашу воде.
Ипак, како каже др Шмерлинг: “Регулација осећаја глади и жеђи је веома комплексна и мења се с годинама. Код старијих особа осећај жеђи слаби, али не постоје уверљиви докази да људи често бркају глад и жеђ.”
Дакле, ова теорија је више симпатична идеја него научно доказана чињеница.
Коначан закључак
Да – вода може помоћи у процесу мршављења, али не као чудесно решење. Ефекти су скромни и неодрживи ако се не комбинују са здравом исхраном и физичком активношћу.
Као што закључује и др Шмерлинг: “Ако мислите да вам конзумирање воде пре јела помаже – наставите. Нема много ризика, осим ако покушавате да пијете на силу, а нисте жедни.”
Стручњакиња за исхрану, др Монтсе Прадос, додаје још једну важну ствар: Вода се брзо избацује из желуца и не покреће варење на исти начин као храна, па ефекат ситости траје краће него што многи мисле.
Закључак у 3 реченице:
Вода пре оброка може благо смањити апетит, али није гарант за губитак килограма.
Не сагорева значајно калорије нити мења потребу за храном.
Ипак, умерен унос воде је здрав и користан – само немојте очекивати чуда.
Преузмите андроид апликацију.