Често добијамо савете од лекара или фармацеута да уз прописани антибиотик узимамо и пробиотик.
Цревна флора је подложна честим променама, а на њу утичу бројни фактори, како они из хране, тако и патогених бактерија и лекова који нарушавају нормалну цревну флору.
Антибиотици су свакако један од главних узрока оштећења цревне флоре и убијања „добрих“ бактерија. До данас не постоји антибиотик који би убио само патогене бактерије.
Честа употреба антибиотика или одређених лекова нарушава нормалну цревну флору, а јављају се и нежељени ефекти попут дијареје, мучнине и повраћања, преноси Стетоскоп.
Данас се у медицини често практикује, а пожељно је, да се узима уз сваки антибиотик и пробиотик, како би се што више надокнадиле ове „добре“ бактерије и повратила нормална цревна флора.
Употреба пробиотика омогућава бољу подношљивост антибиотика и бржи опоравак након њихове употребе.
Шта је пробиотик?
Пробиотици су живи микроорганизми, бактерије које дају телу многа корисна својства. Најважнији од њих је одржавање равнотеже микрофлоре у дигестивном систему.
Пробиотик није нешто што се може узимати само путем пилуле, многе намирнице имају пробиотичка својства, а неке од њих су:
- јогурт
- кисели купус
- кефир
- кисели краставци
- меки сиреви
- сурутка
Важно је како и колико користити пробиотик. Велики унос пробиотика не значи да ће они допринети бржем опоравку цревне флоре. Са пробиотицима треба бити веома опрезан јер могу изазвати додатну мучнину и стомачне проблеме.
Ако се пробиотици уносе храном, онда храну која је извор пробиотика треба често мењати.
Пробиотици у облику таблета имају брже дејство, а намењени су особама са осетљивим цревима, желуцима и генерално осетљивијим стомаком на антибиотике. Употреба пробиотика мора бити договорена са лекаром.
Узимање пробиотика са антибиотицима
Комбинација пробиотика са антибиотицима и другим лековима има значајан утицај на здравље и опште благостање. Антибиотици, иако су ефикасни у борби против инфекција, имају нежељена дејства која укључују поремећај равнотеже цревне микрофлоре. То доводи до лошег варења, дијареје и других непријатних појава.
А пробиотици су важно средство за успостављање те равнотеже. Међутим, чак иу овом случају, правилно време њихове употребе је важно за постизање оптималних резултата.
Тачно време узимања пробиотика са антибиотицима
Препоручује се узимање пробиотика најмање два сата након узимања антибиотика. Ово смањује интеракције лекова и омогућава антибиотицима да раде свој посао.
Такође је важно пратити препоручену дозу пробиотика према упутствима произвођача или лекара.
Šta da radite ako presolite kiseli kupus? Sve što vam je potrebno je ovo povrće