Да ли сте се икада нашли у ситуацији да седнете за сто да поједете леп ручак који сте припремили, а онда мува слети на њега и брзо одлети? Да ли је ваша храна и даље безбедна за јело?
Уопштено говорећи, мали је ризик од тога да се разболите, али у таквим ситуацијама треба узети у обзир неке факторе. Mуве повраћају када слете на храну, испљуну пљувачку богату ензимима да би делимично раствориле храну и усисале је кроз уста.
Муве проводе живот хранећи се органским материјалом који се распада, што укључује трулу вегетацију, сирово месо и наравно гомиле измета, што значи да садрже и бројне бактерије од којих се можете разбољети.
Које клице преносе муве?
Једна ревизија је успела да идентификује 130 патогена кућних мува. То укључује гљивице, вирусе, паразите и бактерије, од којих су неке биле „озбиљне и по живот опасне врсте“.
У многим деловима света, главна претња је ризик од патогена који се преносе храном.
Ове клице могу изазвати гадно тровање храном које може изазвати повраћање, дијареју, мучнину, бол у стомаку и температуру.
У студији из 2022. године, научници су сакупили више од 100 кућних мува са фарме у Њујорку и открили да су биле пуне низа патогена који се преносе храном и који утичу на здравље људи, укључујући салмонелу, ешерихију коли, стафилококус ауреус, бацилус цереус и бацилус субтилис.
Питање је да ли има довољно патогена да се здрава особа разболи. Зависи од тога колико је мува слетело на храну и колико су се задржале.
Ако једна мува има кратак контакт са свеже куваном храном, онда би већина здравствених стручњака рекла да то није велики проблем и да храну не треба бацати.
Међутим, ако се рој мува сатима гушта на вашем оброку, онда је најбоље да користите здрав разум и баците храну.
Преузмите андроид апликацију.