Горан Николић, научни саветник, не очекује даљу ескалацију између држава, позивајући се на најновије потписан споразум о смањењу царина између САД и Кине.

Институт за европске студије (ИЕС) је 12. маја организовао трибину под називом „Трговина, моћ и неизвесност”, која се фокусирала на утицај Трампове трговинске политике и нових царина на економију и геоекономске односе, као и положај Србије и њене привреде у условима светске економије.
Редовни професор на Економском факултету Универзитета у Београду Предраг Бјелић је изјавио да понекад најопаснија ситуација у којој се економски систем може наћи јесте неизвесност, истичући да константна повлачења и пуштања мера заштите може да заустави пословање док се ситуацији не избистри.
Он сматра да Трамп није јасно схватио мере царина које су једноставније пролазиле у 19. веку током меркантилистичког система, али данас, када је свет дубоко повезан и зависан, потребни су другачији приступи обезбеђивања конкурентности америчких трговаца.
На питање како види тренутно стање долара на тржишту, Бјелић је изнео став о слабости међународног монетарног система, истичући да је моменат одвајања државних валута од злата представљао моменат губљења вредности долара као најјаче светске валуте.
Горан Николић, научни саветник у ИЕС-у, сматра да је неизвесност о којој је Бјелић раније говорио апсолутно ограничена, кроз ефекат Вол стрита, до медијске панике која је подигнута, али и Републиканске странке која је изнутра реаговала на Трампове поступке.
Према његовим прорачунима, не очекује даљу ескалацију између држава, позивајући се на најновије потписан споразум о смањењу царина између САД и Кине.
USA Today: Србија економска сила Балкана и једна од најбрже растућа економија Европе
Преузмите андроид апликацију.