Сви знамо да мелатонин утиче на бољи сан, али колико је безбедан?
Многи од нас су приморани да траже помоћ. Такође, ниво хормона мелатонина опада са годинама, па не чуди што велики број људи има неквалитетан и испрекидан сан. Мелатонин је једна од ствари на коју се многи ослањају током овог периода, али нова студија доноси и нове вести и наводи да превише мелатонина дугорочно није добро за здравље. Све већи број одраслих захтева додатне дозе мелатонина за краткотрајну употребу. Ове анализе покрећу безбедносна питања, посебно ако се има у виду да стварни садржај мелатонина у производу може бити и до 478 одсто већи од онога што је написано на етикети. Све више људи користи веће количине мелатонина да би се довољно наспавало. Научници су се бавили људима који користе 5 милиграма мелатонина дневно, али ако се само зауставимо у продавницама лако можемо видети да неки производи садрже и 10 милиграма мелатонина (једна пилула која садржи двоструко већу дозу од препоручене).
Док ће краткорочна употреба мелатонина бити безбедна (рецимо ако га користите након дугог путовања авионом), недостатак студија о дуготрајној употреби значи да не знамо колико је таква употреба безбедна.
Оно што је важно истаћи као важно приликом употребе таблета за спавање је да не постајемо зависни од њих. На срећу, од свих ствари које постоје, мелатонин се није показао као зависност. Међутим, могуће су неке нуспојаве, као што су као главобоље. Агенције за безбедност хране и лекова регулишу дијететске суплементе, као што је мелатонин, са блажим ограничењима од лекова који се издају на рецепт или лекова без рецепта, што значи да је важно консултовати лекара пре узимања дијететских суплемената, као што је мелатонин. такође утичу на ефекте других лекова или представљају опасност ако имате одређене здравствене проблеме.
Шта је потребно да знате о мелатонину
Мелатонин је хормон који „смирује“ све функције у телу. Његова главна улога је да сигнализира телу које је доба дана (да ли је време за спавање), чиме регулише унутрашњи сат тела. Ниво мелатонина почиње да расте негде око 2 сата пре одласка у кревет. Зато је важно придржавати се распореда и увек ићи у кревет у исто време, како би се обезбедило правилно лучење мелатонина. Такође има јака антиоксидативна својства и тако штити ћелије од оштећења изазваних слободним радикалима. На нивое мелатонина утиче и интензитет светлости. Рецептори осетљиви на светлост у мозгу спречавају лучење мелатонина. Из тог разлога, слепи људи често морају да узимају суплементе мелатонина да би регулисали нивое мелатонина у телу.
Sedam znakova koji otkrivaju nedostatak magnezijuma kod žena
Преузмите андроид апликацију.