Почетна > Свет
Свет

Да ли сте знали да је Русија продала Аљаску САД за „само“ 7,2 милона долара?

Аљаска која је данас 49. савезна држава САД, некада је била у саставу Руске империје.
Фото: Printscreen/Twitter

Ипак, Руси су се одлучили да је продају САД за „тричавих“ 7,2 милиона долара, а данас је БДП Аљаске процењен на око 50 милијарди долара годишње!

Руска експанзија на далеки исток

Велика експанзија Русије започета је у 16. веку, када је руској царевини припојен Сибир. Ширење Русије ка истоку и азијским земљама, била је идеја руског цара Петра Великог.

Фото: Wikipedia

Избијање на Пацифичке обале, Русима није било довољно, већ су започели експедицију на Северноамерички континент, коју је предводио Витус Беринг. Ова експедиција прешла је 1741. године мореуз, који спаја Северну Америку и Камчатку, а који ће касније понети његово име.

Руски истраживачи убрзо су открили да упркос суровој клими, Аљаска обилује природним ресурсима – дрветом, металима, златом, али и крзнима разних дивљих животиња, од којих је најскупоценије било крзно морске видре.

Руска Северна америка

Први колонизатори основали су град Новоархангелск (данас град Ситка), који је убрзо постао међународни трговачки центар, у којем се трговало кинеским тканинама, чајем, племенитим металима, крзнима животиња, кљовама моржева и морских лавова,па чак и ледом, који се продавао САД, пре појаве фрижидера. На Аљасци су се градили бродови и подизале фабрике, а вађен је и угаљ. Већ су била откривена и бројна налазишта злата. Продаја овакве територије заиста изгледа као неразумна одлука.

Главни управник руских насеља у Америци у време њиховог највећег процвата био је Александар Баранов. Он је основао је „Руску америчку компанију“, која се бавила трговином и имала приходе од 1000%! Уједно је правио и школе и фабрике, док је примитивна домородачка племена учио земљорадњи.

Русија је морала да прода Аљаску због Србије и Балкана?

У време процвата руске Аљаске, избија Кримски рат (1853. до 1856.) између Русије са једне и Отоманске империје, Француске и Велике Британије са друге. Рат избија, пре свега, због жеље Русије да ослободи подјармљене православне народе Балкана- Румуне, Бугаре и Србе, од отоманског ропства.

Фото: Wikipedia

Међутим, Русија губи овај рат и због празне државне касе, одлучује да прода Аљаску. Трговачке руте и даља колонизација и експлоатација ресурса, више нису били могући због непријатељства са Британијом, чија је флота контролисала (скоро) сва светска мора.

Русија и САД као савезници

Са обзиром да ни једна ни друга држава нису „мирисале“ Британце, логичан купац за Аљаску, биле су САД. Руски геодети израчунали су да ресурси на Аљасци вреде 10 милиона долара. Међутим, на крају су Руси ипак „спустили“ цену на 7.2 милиона. Преговарач са стране САД, био је Абрахам Линколн, да би након његове трагичне смрти, уговор финализирао Ендру Џонсон.

Фото: Wikipedia

„Уговор о Аљасци“ потписан је у мају 1867. Русија је формално пребацила Аљаску у власништво САД 18. октобра те године. Тиме је окончано руско присуство у Северној Америци, а Американцима је предат кључ северног Пацифика.

Фото: Wikipedia

САД су цивилну контролу на Аљасци успоставиле 1884. године (дотле је била војна управа). Америчка јавност је уговор сматрала „глупошћу“, али оправданост куповине за САД деслиа се 1896. када су откривене златне резерве и резерве минерала. Статус државе у оквиру САД, Аљаска је добила 3. јануара 1959, када је постала 49. америчка савезна држава.

Rusija zatražila sastanak SB UN o isporukama zapadnog oružja Ukrajini

Преузмите андроид апликацију.