Данас се све више људи окреће здравијим методама у свакодневном животу, од исхране, разних препарата па до козметичких третмана. Иако се о штетности лед и ув зрачења увелико говори, увек је актуелно изнова и изнова напоменути о штетности ових зрака и алтернативним методама, бар онда када су оне могуће.
Наиме, велики број жена у својој „beauty“ рутини сврстава маникир, а одлазак на овај третман негују бар једном месечно, у великом броју и два пута месечно. Маникир је добра ствар, међутим оно што он данас најчешће обухвата јесте третман познат као гел нокти, који женама омогућује трајнији лак на ноктима, али нажалост третман који не може проћи без ув или лед лампе.
Да ли за то постоји алтернатива, ако се зна да дуготрајније излагање овим зрацима доноси последице, причали смо са Мирјаном Миросављев. Мирјана се већ дуже време бави техником која попут гел лака омогућује боју која траје неколико недеља, али не укључује лампе. Ова техника назива се „dip powder“ и у иностранству се већ деценијама практикује, док је код нас и даље слабо позната. Најчешћи проблем томе јесте што се са тим не бави велики број жена, с тога је и корисницима мање позната ова техника и њена могућност.
Добра ствар је што ову технику могу да користе труднице, жене и девојке алергичне на гелове и гел лакове, а цена је подједнака оној која се плаћа за третман са гелом.
Шта је тачно „dip powder“?
„Dip powder“ техника је алтернатива класичном трајном маникиру. Приликом израде нокти се посипају или умачу у пигментовани прах одабране боје. Између прахова се маже базни лепљиви слој, а затим се премазује активатором који учврћује прах. Након деловања активатора шмирглом се исполирају неравнине на боји и маже се завршни сјај. Трајност ових ноктију је 3 до 4 недеље након чега се скидају отапањем ацетоном. Нокти се могу изливати и надограђивати као и код класичног трајног маникира.
Оно што је предност код ове технике је што се у раду не користи лампа, већ се нокти суше на ваздуху. Производ је хипоаларгени, без токсичних и штетних материја. У себи садржи витамине Е, Д3, Б5 и калцијум који додатно негују нокат.
С обзиром да је у Новом Саду тешко пронаћи салоне који се баве овом техником, а у свету се она користи доста често, шта се може навести као разлог што је у Србији она и даље слабије заступљена?
„Dip powder“ техника је пореклом из Сједињених Америчких Држава, а код нас је заступљена од 2017. године. Ја ову технику користим у раду од 2019. године. Мали број техничара у понуди има ову технику, а разлог за то је недовољна информисаност потенцијалних клијената. Материјал није јефтин, а није ни исплатив за рад уколико немате довољан број муштерија. Такође, још један разлог што су техничари одустајали од „dip powder“ технике јесте што ова техника није једноставна као што на први поглед изгледа. Техничари су већ искусни у класичном ојачавању ноктију и имају довољан број муштерија па немају потребу за проширењем своје понуде.
Ја сам почела са „dip powder“ техником, али сам због недовољног броја клијената у понуду уврстила и класичан трајни маникир и комбинацију „dipa“ и трајног лака.
Задњих година број клијената који се опредељују за „dip“ технику је све већи. Приметан је пораст броја особа са алергијом на компонете гела и гел лака, та врста алергије је на жалост доживотна и једина алтернатива за њих је „dip powder“ техника. Један број клијената бира ову технику јер се у раду не користи лампа.
У питању су клијенти светлије путу, клијенти са алергјом на сунце, бивши онколошки пацијенти, клијенти са алергиским дерматитисом.
Колико је људима битно да не користе лампу и да ли мислиш да ће у будућности пудер нокти бити популарнији од, у Србији традиционалног начина, уређења ноктију који захтева лампу?
„Све више младих особа даје предност овој техници, онe бирају еколошки и дерматолошки прихватљивије начине ојачавања ноктију. Мислим да ће буђење те нове свести, у будућности довести до тога да „dip“ техника заузме примат у односу на стандардне технике ојачавања ноктију.“
Преузмите андроид апликацију.