Тражите пречицу да брже дођете до жељене форме? Више медицинских стручњака тврди да само мало додатног труда може да сагори више масти.
Калорије лако уносимо, али када треба да се решимо вишка, ту настаје проблем.
Ако желите да скинете који килограм, а на послу седите док радите, пробајте да устанете, доктори кажу да провођење више времена на ногама може помоћи у сагоревању калорија, чак и без додатног кретања.
Постоји неколико разлога зашто је то добро.
– У Америци одрасли проводе око шест до осам сати седећи сваки дан – каже Мани Сајн, доктор медицине, специјализован за спортску медицину, и асистент професор на Медицинском факултету Универзитета Колумбија у Њујорку.
Проводећи више времена на ногама је једноставан начин да побољшате своје здравље, каже Шин Дејвис, доктор спортске медицине у „Tufts Medical Center“ у Бостону.
– Седално понашање доприноси многим здравственим проблемима, укључујући гојазност, кардиоваскуларне болести и дијабетес – каже доктор Дејвис.
Он додаје да је видео истраживање које показује велики пораст кардиоваскуларних болести код људи који седе више од 10 сати дневно док друга истраживања указују на то да седење више од осам сати дневно повећава ризик од смрти, слично као гојазност и пушење.
С друге стране, не само да стајање може да помогне да се то спречи, већ може и да вам помогне да сагоревате калорије, а да практично ништа не радите.
Следеће, ови медицински доктори објашњавају колико калорија можете сагорети стајањем, и како наука функционише.
Да ли стајање сагорева калорије?
Према мишљењу др Сајна, постоји неколико истраживања која указују на то да стајање, у просеку, сагорева више калорија него седење.
То се сматра резултатом веће активације мишића.
– Када стојимо, више мишића је напето како би се супротставили гравитацији и носили тежину нашег тела—ово доводи до повећања метаболизма и производње топлоте, што резултира малим повећањем укупне потрошње енергије – показало је истраживање.
Број калорија које сагоревате стајањем у поређењу са седењем варира од особе до особе, објашњава доктор Дејвис. На пример, генерално, „овај ефекат је већи код мушкараца, вероватно због веће мишићне масе.“
Такође, ваша основна метаболичка брзина (БМР) такође игра улогу. Др Давис објашњава да основна метаболичка брзина представља количину енергије, или калорија, коју ваше тело сагорева у мировању да би обављало основне функције као што су дисање, циркулисање крви, одржавање телесне температуре и раст ћелија.
– На то може утицати неколико ствари на које не можемо да утичемо, попут старости и висине, али и фактори на које можемо да утичемо, попут исхране, тежине и нивоа кондиције – смата доктор.
Колико калорија сагорева стајање?
Истраживање из 2019. године, објављено у часопису „PloS One„, мерило је основну метаболичку брзину учесника док су седили, лежали или стајали. Истраживачи нису пронашли разлику у броју сагорелих калорија између седења и лежања. Међутим, у просеку, стајање повећава стандардну потрошњу енергије за око 10 одсто.
Да бисмо ставили тих 10 одсто у контекст, преглед 46 студија објављених у „European Journal of Preventive Cardiology“ процењује да особа која има 65 килограма и која замени седење са стајањем шест сати дневно, сагорева додатних 54 калорије дневно.
Иако додатних 54 калорије дневно можда не звучи као много, истраживање „European Journal of Preventive Cardiology“ указује да то може резултирати сагоревањем око два и по килограма телесне масти за годину дана, само од стајања током дана.
Међутим, истраживачи напомињу да овај резултат зависи од тога да особа има здраве навике у исхрани и начину живота.
– Разлика је мала у поређењу са нашом укупном потрошњом енергије, па иако је корисно заменити време проведено седећи са стајањем, људи не би требало да гледају на стајање као замену за редовно вежбање“, каже др Дејвис.
Али, одлазак у теретану једном дневно не надокнађује нужно седелачки начин живота, према истраживању објављеном у „Journal of the American Heart Association„.
Истраживачи су открили да људи који седе више од 11 сати дневно имају 57 одсто већи ризик од смрти од свих узрока, чак иако учествују у свакодневном умереним или интензивном вежбању, преноси Данас.рс.
– Редовно вежбање има многе користи, али важно је запамтити да оно што радите током остатка дана такође има значај – каже др Дејвис.
Он сматра да „редовно вежбање може помоћи у ублажавању ефеката седелачког понашања, али људи су и даље подложни негативним ефектима и требало би да гледају вежбање и стајање као комплементарне делове здравог начина живота“.
Како стајати више?
Користите правило 20-8-2 систем који је развио Алан Хеџ, професор ергономије са Универзитета Корнел. Током дана, за сваких 20 минута седења, станите на осам минута, а затим проведите два минута у кретању (истезање, шетање до друге собе, или обављање брзог кућног посла, на пример).
– Можете користити свој телефон или паметни сат да себи поставите подсетнике током дана да устанете и почнете да се крећете – каже доктор Сајн.
Преузмите андроид апликацију.