Почетна > Србија
Србија

Да ли се у Србији родио (технолошки) Једнорог?

сектор у Србији 2021. године има већи извоз од пољопривреде!
IT
Фото: Танјуг/АР Photo

сектор се непрестано развија, а једна од основних „коцкица” тог развоја су и стартап-ови.

Стартап-ови су фирме у свом најранијем, нултом периоду развоја. Као стартап кренули су Google, Facebook, Microsoft и многе друге компаније.  One су свој развој започеле у гаражи, соби или неком другом простору са четири зида и малим тимом ентузијаста и познавалаца .

Србија има преко 400 регистрованих стартaп компанија, њих 74% имају седиште у Београду. Други град по броју регистрованих стартап-ова je Нови Сад.

Да би стартап постао профитабилан треба да има јединствен производ, који ће препознати финансијери.

У Европској унији, велика средства се улажу у стартап-ове. Годишњи извештај о технолошком напретку већ седам година уназад приказује напредак и количину улагања у стартап-ове.

Прошле године, у ЕУ је уложено више од 100 милијарди долара, а током година створено је 100 Једнорог компанија. Укупна вредност тог технолошког екосистема у ЕУ вредна је преко три билиона долара!

Технолошки екосистем: У екосистему ствари раде усаглашено да би се обезбедили ефикасни процеси. У пословном окружењу људи, технологија и информације такође чине екосистем.

У Србији Влада Републике Србије улаже значајна средства у покретање Стартап-ова, како кроз више од 15 Стартап центара тако и кроз четири Научно технолошка центра (Београд, Нови Сад, Ниш и Чачак).  У њима се ове компаније, развијају, расту и напредују.

У Србији више од 35 гимназија има специјализована одељења који реализују програме за најталентованије ученике. Развојна Агенција Србије има и отворене конкурсе за давање подршке Стартап-овима.

Председница Владе Ана Брнабић је 2017. године, када је подносила први експозе у Народној Скупштини Србије, рекла да ће дигитализација, 4.0 идустријска револуција и улагање у сектор бити приоритети Владе Републике Србије.

Данас Србија иде крупним корацима напред у развоју информационих технологија. Влада Србије је пре тачно годину дана донела одлуку о формирању Радне групе за израду предлога Стратегије развоја стартап екосистема Републике Србије од 2021. до 2025. године.

Због свега наведеног и великог рада и труда уложеног у развој и подршку сектору у Србији, јуче је у Женеви потписан уговор о оснивању WEF центра у Србији.

Tом приликом је председник Светског економског центра Борге Бренде рекао: – Србија је дефинитивно на путу да постане још просперитетнија земља. У Србији ће бити више стартапа и технолошких „Једнорога” у сектору, јер ће Центар за Четврту индустријску револуцију привући још више паметних људи.

Једнорог компанија: У речнику Једнорог је она компанија, обично стартап, који је процењен на вредност већу од милијарде долара.

У Србији за сада не постоје поуздани подаци да је једна компанија достигла статус технолошког Једнорога. Сматра се да су компаније Nordeus из Београда и 3Lateral из Новог Сада на добром путу да постану српски Једнорози.

Држава Србија ствара могућности, и подржава раст компанија.

У раним фазама развоја компаније, стартaп-а, изузетно је важна подршка државе и државних извора финансирања, јер младе компаније не могу увек да привуку велике фондове да их финансијски подрже.

Креирање технолошког екосистема је кључно, и ту велику улогу игра држава, а Србија је једна од најбољих на том пољу, што показују резултати.

Без државног улагања пуно дуже би све трајало, пуно времена и капитала би било изгубљено. Улагање државе је добар начин да увећа број стартапа у систему који ће онда бити интересантан страним фондовима и компанијама за инвестирање.

Србија незаустављиво иде напред и у погледу развоја технологија, технолошког екосистема и „рађања једнорога”.

Od startapova, najbolji gejming i blokčejn

 

Преузмите андроид апликацију.