Одри Хепберн је рекла: „Засадити башту значи веровати у будућност“. Верујемо да се у слободно време бавила баштованством па је знала о чему говори, као и сви други љубитељи који се страствено баве овим хобијем и воде овим цитатом.
Није лако гајити биљке у градској средини, али верујемо да многи Новосађани воле да на такав начин обогате своје окружење, јер биљке заиста оплемењују животни простор, те и не чуди кад кажу да кућа без биљака није дом.
Није ни чудо што примећујемо све више новосадских тераса и балкона украшених цвећем.
Поред своје лепоте и декоративности, собне биљке нам доносе пуно лековитих учинака, познато нам је да помажу у борби против алергија, имају позитиван учинак на психу, сан човека и олакшавају дисање.
Говори се и о позитивним аспектима када је реч о пречишћавању ваздуха у просторији, иако звучи као мит, ипак немају функцију Цептер апарата, али су веома учинковите бар када је реч о елеминисању штетних материја у ваздуху.
Иако постоји мишљење како је брига о собној биљци једнака бризи о неком живом бићу којем је потреба посебна нега, није баш потпуно тачно, она јесте живо биће, али уколико знате како да је негујете избећи ћете велику количину стреса које себи намећете.
Живот у Новом Саду може да буде напоран и тензичан, па тако баштованство или гајење собне биљке може да помогне у решавању тог нагомиланог стреса.
Бројне студије су показале да у радном простору повећавају продуктивност и креативност, можете замислити колико позитивно утичу на психу када чак постоји терапеутско баштованство помоћу кога се људи лече од симптома депресије, анксиозности и деменције.
Одлични су сакупљачи негативне енергије, а кад кажемо то не мислимо само на зраке које испуштају сви кућни уређају, већ мислимо на ваше лоше расположење.
Кажу да сам поглед на зелено растиње, одмара очи, смирује и благотворно делује на човека, уосталом тестирајте, па нам кажите!
Права је уметност гајити биљке у стану на поткровљу, али то онда значи да сте прави уметник, а да је та ваша биљка једно „уметничко дело“ тако да ћете сигурно добијати похвале на рачун лепог амбијента и декора.
И сами видите разлику кад уђете у простор у којем се старају о неком фикусу, бенџамину, драцени, афричкој љубичици или спатифилуму, сигурно да све оне доприносе лепоти и удобности амбијента.
Гајење цвећа је изврстан хоби и представља бенефит за човека јер се тада бавите не само биљком већ и собом, зато немојте толико озбиљно да га схватите већ уживајте у њему.
Тајна успешног гајења собног биља се крије у одличном одабиру врсте која се најбоље уклапа и прилагођава вашим условима, навикама, и обавезама, али уколико сте напети и на такав начин приступате гајењу, биљка ће то сигурно осетити.
Водите рачуна о каквом собном биљу је реч, распитајте се какви су јој услови потребни, колико воде, светла и земље, али немојте да вам то ствара притисак, само је довољно да је негујете с љубављу и биљка ће вам бити захвална.
Šta očekuje ljubitelje pozorišta u novoj sezoni u Novom Sadu
Преузмите андроид апликацију.