Бити богат не чини људе срећнима. Али…
Када вам је потребно мало подизања расположења, да ли волите да потрошите нешто новца и идете у куповину? Да ли се осећате невероватно срећно након тога?
Или се можда осећате кривим када идете у куповину јер је то „лоше“.
Конзумеризам је расипништво. Други нису толико срећни као ви. Наравно да је то тачно, али… бла, бла, бла. Остали разлози су бескрајна листа.
Да ли новац може купити срећу? Да ли заиста можете живети срећан живот куповином и трошењем?
Па, ево одговора: Да. Новац може купити срећу. Није оно чему су вас до сада учили?
Истраживања показују да срећа заиста проистиче из трошења новца када га трошимо на одређене начине.
Ево три начина размишљања о новцу који чине трошење радосним и награђујућим.
1. Финансирајте своју слободу
Када имате новац у резерви, слободни сте да искористите спонтане прилике које се појаве – попут неочекиваног присуствовања рођендану нећаке или доласка да прославите достигнуће старог пријатеља.
Трошење расположивог новца на оно што вам је важно и избегавање онога што није ослобађа додатни новац за штедњу за будућу слободу.
Још немате довољно новца?
Вежбајте трошење енергије на оно што вам је важно и креативно учините своје присуство осетним у ситуацијама када још не можете приуштити куповину авионске карте – направите видео за нећаку или креирајте фото албум за свог пријатеља.
2. Улажите у свој раст
Бити срећан у животу значи улагати у себе. Можда постоји курс или програм који се не поклапа са вашом каријером, али бисте уживали у њему.
Без рационализације да ли је мудро трошити новац на нешто што вам „не треба“, улажите у неговање свих страна свог ума и личности – једноставно зато што то желите!
Док та новчана резерва не буде адекватна, истражите могућности како и даље можете проширити своје знање.
Дакле, направите листу и истражите начине како да се удубите у неке од тих тема. Гледајте ТЕД разговоре, потражите бесплатне онлајн курсеве или присуствујте занимљивим МеетУп-овима у вашој заједници.
3. Прославите симболиком
Купите себи нешто само зато што вам дубоко говори. Не на начин „морам то имати јер је то следећа нова ствар“, већ зато што одражава аспект вашег унутрашњег бића и чини да се осећате јачим, срећнијим, паметнијим или бољим.
Купите симбол да вас подсећа на нешто важно што сте урадили или нешто важно што стварате.
Још немате новца да се препустите? Идите у шетњу и пронађите нешто у природи што вам говори. Или га сакупите или фотографишите за излагање. Забележите тренутак, као и значење, и цените га сваког дана.
Очигледно је да није сам новац тај који нас чини насмејаним – богатство је у ономе што новац пружа.
Дакле, новац и срећа су блискије повезани него што сте првобитно веровали, све док то радите на прави начин.
Гомилање новца и некоришћење за уживање у животу убрзо вас мења једнако као и претерано трошење.
Зато размислите о ономе што вам је важно. Спонтаност? Филантропија? Авантура? Креативност? Одатле одлучите како да користите и уживате у свом богатству!
И постоје паметна правила која можемо следити која појачавају трошење новца на начине који нам доносе радост:
-Купујте искуства
-Користите новац да побољшате како проводите време
-Приуштите себи посластице
-Платите сада или унапред
-Будите великодушни и делите
Али, постоји више у теорији „Новац може купити срећу“ од горе наведених навика трошења.
Ту је и чиста радост куповине да прославите себе!
Зар не налазите тако задовољавајућим када купите савршену ствар да изразите ко сте и онда је носите да то објавите свету?
Или, победите у изазову и купите симболични подсетник који ћете гледати сваког јутра, као подсетник на вашу победу и мотивацију за следећу велику победу?
Да ли су то површне куповине? Сасвим супротно. Те куповине су алати који појачавају ваше најдубље жеље и подржавају вас у обављању вашег најхрабријег рада у свету.
Међутим, ако заиста одлучите да потрошите мало новца, уживајте у томе! Не осећајте кривицу!
Аутоматска куповина да утрнете или избегнете живот није начин за куповину и вероватно је оно што је дало лошу репутацију трошењу новца!
Гомилање дугова или пуњење наших ормара стварима које нам не требају, не користимо или у њима не уживамо је бесмислено и води нас да се осећамо депресивно уместо одушевљено. У томе нема вредности!
Али, можете научити како да будете срећни приступајући новцу на прави начин.
Kada najčešće dolazi do prevara u braku? Psiholog objašnjava koji trenuci života su ključni
Преузмите андроид апликацију.