Током сна наш организам се обнавља, храна се вари, калорије губе, а ми се пунимо енергијом за дан који је пред нама.
Међутим, милиони људи широм света пате од недостатка сна, а то може имати дубок утицај не само на наше тренутно здравствено стање, већ и на процес старења и ризик од развоја различитих болести.
Ауторка студије, Леони Батлер са Каролинског Института у Стокхолму, поставила је циљ да истражи како навике спавања или недостатак истих утичу на природни процес старења.
У истраживању је учествовало 429 испитаника који су оцењивали свој субјективни осећај старости у односу на стварне године, а затим су ти резултати упоређивани са њиховим навикама спавања.
Резултати су изненађујући. Они који су имали квалитетан сан сваке ноћи оценили су себе у просеку 5,8 година млађим. Још више изненађује податак да је свака немирна ноћ током претходног месеца била повезана са осећајем старости као да су прошла три месеца.
Особе које су се највише жалиле на умор, себи су додавале чак и деценију више у осећају старости.
Др Леони Батлер истиче да је изузетно уморан осећај повезан са осећајем старости за десет година. Посебно је занимљиво што се разлика између стварних година и осећаја старости постаје све израженија како улазимо у тридесете и касније године живота.
Ови резултати наговештавају да недостатак сна може убрзати биолошко старење, оштећујући нашу ДНК, пише мондо.рс
Неуролог прим. доктор Славко Јанковић раније је за К1 напоменуо да је идеално спавати између седам и осам сати у континуитету, ни мање ни више, јер су статистике показале да било које одступање од овог оптималног времена може скратити животни век.
Ови подаци указују на важност очувања здравих навика спавања како бисмо одржали виталност и успорили процес старења.
Reči koje roditelji ne treba da govore ćerkama: Nova studija pokazala iznenađujuće rezultate
Преузмите андроид апликацију.