Због огромне тражње, која превазилази понуду, стручњаци за некретнине упозоравају да у овом тренутку недостаје неколико хиљада некретнина за издавање, као и да су цене на појединим локацијама порасле најмање за 30 одсто.
Када је реч о промету некретнина, у односу на прошлу годину, нема већих промена.
Са све већим ценама квадрата некретнина у Србији порасла је и цена закупа станова, од гарсоњера па до оних већих – трособних. Раније се гарсоњера у Новом Саду могла изнајмити за 120 евра месечно, међутим, ове године, цене некретнина су порасле и приликом куповине и приликом изнајмљивања.
У зависности од опремљености и квадратуре, најам гарсоњере у Новом Саду креће се од 150 до 300 евра, али, како каже Милка Симић из Агенције Национал – некретнине, на тржишту недостаје станова за издавање.
Студенти који немају право на боравак у дому, у потрази су за станом. Високе цене кирија представљају им велики проблем.
Ситуација са куповином станова није много промењена у односу на лане, чак је, према проценама, промет некретнина повећан за један одсто.
У Новом Саду су најчешће купци запослени у ИТ струци и наши људи који раде у иностранству.
Према подацима Републичког геодетског завода, у односу на прошлу годину највише је порастао промет непокретности у Крагујевцу, Београду и у Новом Саду.
Начелница Одељења за вођење процене вредности непокретности при заводу Ивана Штрбац каже да се куповина непокретности из кредита смањила, тако да је већина плаћена готовином и да су купци опрезнији приликом узимања стамбених кредита, због раста каматних стопа.
Упркос томе што су некретнине све скупље, Штрбац каже да је количина новца у промету некретнина порасла, а купци све више траже непокретности. Како наводи, људи се боје инфлације и сматрају да ће им новац бити сигурнији ако купе неку непокреност и зато се и не очекује драстичан пад потражње за некретнинама.
Преузмите андроид апликацију.