Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли нас крема за сунчање заиста штити?

Време је да се купи крема за сунчање, а ако је судити по великој понуди у апотекама и дрогеријама, потрошачи ће опет бити у дилеми који производ да изаберу.
Фото: Unsplash/tomasalas

У току су снижења, акције „три производа по цени два”, полице су пуне крема и уља познатих произвођача, али и трговачких робних марки.

И код нас је порасла свест људи да редовна употреба крема за сунчање смањује ризик од потенцијално смртоносних карцинома коже попут меланома, као и видљивих знакова старења коже.

Како је и ове године упозорила Америчка академија за дерматологију, свако би требало да наноси крему за сунчање сваки дан када је напољу, а не само на плажи.

И упоредо са таквим апелима индустрија шаље и другачије поруке, пре свега оне које се односе на здравствене ризике од хемикалија у многим популарним кремама за сунчање.

Зато би требало правити разлику и не водити се само ценом ових производа. Стручњаци кажу да постоје две главне врсте крема за сунчање, и то хемијске и минералне формуле. Први користе органске филтере за апсорбовање потенцијално штетних УВ зрака. Обично се користе оксибензон, октиноксат, авобензон, хомосалат и октокрилен.

Друге формуле стварају физичку баријеру против сунчевих зрака помоћу неорганских филтера попут цинка и титанијум диоксида.

Људи су изложени штетним хемикалијама из већине козметичких производа, па би, саветују стручњаци, требало пре да се одричу њих него крема за сунчање које ипак пружају заштиту од УВ зрачења.

За сада више гласова стручњака иде на страну производа на бази минерала, а они који не верују студијама и даље имају могућност да се једноставно склањају са сунца или ограниче боравак у време када је УВ индекс висок.

Najatraktivniji grad za biznis je London

Преузмите андроид апликацију.