Уз прање зуба и умивање, свакодневно стављање дезодоранса многима је ствар рутине, и подразумева део одржавања основне хигијене. Али дерматолози кажу да је таква пракса углавном заснована више на личним и културним склоностима него на било којој потенцијалној медицинској потреби.
– Људи имају изражену осетљивост на мирисе, и одавно користе парфеме и колоњске воде за скривање природног мириса тела. Али то није, на пример, нешто као чишћење зуба концем, где постоје подаци да ћете заправо живети дуже ако то редовно чините – рекла је др Нина Бото, професорка дерматологије на универзитету Калифорније у Сан Франциску.
– Живимо у друштву у којем мирис тела није универзално прихваћен, па дезодоранс постаје део ваше свакодневне хигијенске рутине. Постоји и велика одбојност према мирису одеће у којој смо се ознојили, што је гурнуло антиперспиранте у свакодневну рутину неге коже – објаснио је др Џошуа Зајхнер, ванредни професор дерматологије у болници „Maunt Sinaj“ у Њујорку.
Дезодоранси неутралишу мирис тела, док антиперспиранти смањују влажност на кожи, додао је Зајхнер. Обоје се често нуде у једном производу.
Упркос општеприхваћеним разлозима због којих људи користе дезодоранс, природни мирис тела не сматрају сви људи нужно непријатним.
– Тако је уочи повратка из војног похода, према причама, Наполеон писао својој супрузи Жозефини, да ће бити кући за три дана и да не би требало да се окупа пре тога – рекао је Тристрам Вајат, виши научни сарадник на одсеку за биологију на Универзитету у Оксфорду.
Један од разлога зашто би некоме природни мирис одређене особе могао бити привлачнији од мириса других је због различитих имунолошких система, рекао је Вајат.
Не постоји тачан или погрешан одговор када су у питању ваше личне склоности и које производе бисте могли да користите за неутралисање мириса тела.
Антиперспирант и дезодоранс – разлози за или против
Зној има сврху. – Знојимо се да бисмо контролисали телесну температуру. Међутим, у неким случајевима се знојимо више него што је неопходно. Ово је познато као патолошко знојење или хиперхидроза. Сам зној је без мириса. Међутим, бактерије на кожи разграђују зној, стварајући непријатан мирис – објаснио је проф. Зајхнер.
Ако из тог разлога одлучите да користите производе против знојења, нанесите их увече. Пошто се мање знојимо ноћу, они могу ефикасније да формирају чеп у знојној жлезди ако их примените пре спавања.
– Али ако се не знојите претерано, блокирање производње зноја антиперспирантом вероватно није добра идеја. Ако га потпуно блокирате, ризикујете парадоксално повећање производње зноја у другим областима – рекла је др Џули Русак, дерматолог и оснивач Клинике за дерматологију „Русак“ у Њујорку.
На мирис зноја може утицати и исхрана. Зној људи који једу велике количине поврћа – броколија, кеља и карфиола, на пример – може имати изразит, сумпорни мирис.
– Здравље црева, здравље коже и здравље микробиома коже могу утицати на мирис нашег тела – рекла је Русакова.
– Неки метаболички поремећаји производе веома специфичан мирис уопште (на пример, кетоацидоза или уремија од дијабетеса). Здрава кожа и здраво тело не би требало да имају непријатан мирис – додала је.
Нема доказа о повезаности дезодоранса и рака
Ако размишљате о одустајању од дезодоранса или антиперспираната јер сте забринути због потенцијално штетних састојака или гласина да ношење таквих производа узрокује рак, знајте да те тврдње нису научно доказане, сложили су се стручњаци за Си-Ен-Ен.
Истраживања о томе да ли постоји узрочна веза између рака и употребе талка који не садржи азбест такође су била неубедљива.
– Употреба неорганских састојака као што су соли алуминијума у козметици и производима за личну негу изазвала је забринутост код произвођача и потрошача – рекла је др Аманда Дојл, дерматолог на Клиници „Русак“.
Иако се алуминијум користи за лечење хиперхидрозе, постоји извесна забринутост у вези са улогом алуминијума у развоју рака дојке, цисти дојке и Алцхајмерове болести. Апсорпција алуминијума кожом још није у потпуности схваћена, али канцерогеност алуминијума није доказана.
Темељно купање сваког дана најважнији је начин да се избегне лош телесни мирис, кажу стручњаци. „Требало би да се посебно фокусирате на прање лица, дела испод пазуха и гениталних подручја – они накупљају више зноја него други делови тела, што може олакшати прекомерни раст микроорганизама као што су гљивице и бактерије“, саветује др Зајхнер.
Неуобичајено лош мирис тела може указивати на то да не чистите кожу како би требало, додао је професор.
Други начини за смањење непријатних мириса и прекомерног раста бактерија укључују ношење широке памучне одеће која пропушта ваздух и коришћење локалних антибактеријских средстава за прање као што је бензоил пероксид или локалних антибиотика на рецепт као што је клиндамицин, рекла је др Дојл.
Преузмите андроид апликацију.