Конзумирање меда из једног цветног извора може побољшати контролу шећера у крви и смањити ниво холестерола када се узима у контексту здраве исхране, према недавној студији.
Ови резултати су изненађујући јер мед садржи око 80 одсто шећера.
Не кажемо да треба да почнете да једете мед ако тренутно избегавате шећер, однос је више о замени.
Ако користите конзумни шећер, сируп или неки други заслађивач, замена тих шећера за мед може смањити кардио-метаболичке ризике.
Истраживачи из Торонта спровели су систематски преглед и мета-анализу 18 клиничких испитивања у којима је учествовало преко 1.100 учесника како би утврдили ефекат меда на срце и метаболичке факторе ризика, наводи се у саопштењу студије.
У студији комбиновали смо резултате свиһ испитивања меда на људима који су посматрали метаболичке болести.
Потрошња меда је била повезана са нижим нивоима глукозе у крви, укупног холестерола и триглицерида. Величина смањења глукозе и холестерола била „клинички веома мала“.
Међутим, то показује да нема штете од узимања меда и да мало смањење такође може бити корисно на дужи рок.
Приметно је да постоји разлика између прерађеног и сировог меда у смислу здравствениһ користи.
Конвенционална прерада меда укључује цеђење и филтрирање, а затим га загревање у кратком временском периоду како би се смањила влага и квасац.
Ово омогућава лакшу манипулацију медом, рекао је, али заправо оштећује мед – а многа његова биоактивна једињења губе своју ефикасност.
Такође је приметио да људи могу да експериментишу „са заменом шећера медом, имајући на уму да мед има слађи укус – па би биле потребне мање количине“.
Преузмите андроид апликацију.