Литијум представља кључну компоненту у производњи литијум-јонских батерија које напајају многе модерне уређаје, електрична возила и системе обновљиве енергије и као такав представља руду будућности.
С обзиром да се наша држава налази на 11. месту у свету са 1,2 милиона тона најлакшег метала у својим ресурсима, долазимо до закључка да ће Србија бити глобални играч у погледу експлоатације ове руде.
Процене са сајта worldpopulationreview.com можете видети на следећем линку.
Према истраживању и анализи Геолошког топографског института Сједињених Америчких Држава, Србија на простору Европе заузима трећу позицију иза Немачке и Чешке које имају 2,7 милиона тона и 1,3 милиона тона литијума.
Међутим, без обзиром на залихе које се налазе у Европи, Стари Континент у потпуности зависи од увоза ове руде и уколико убрзаним темпом не уђе у експлоатацију и истраживање ове руде, неће спремно дочекати нову епоху у погледу обновљивих извора енергије.
Немачка не губи време
Компанија Вулцан Енергy је у априлу ове године објавила почетак производње првог литијум хлорида у свом погону за екстракцију у Немачкој користећи геотермалну енергију, што је суштински корак ка производњи литијум хидроксида за батерије.
Представници ове компаније најављују до краја 2026. године изградњу великог индустријског постројења са очекиваном годишњом производњом од 24.000 тона литијум хидроксида, што је еквивалентно 500.000 електричних возила.
Чешка лежи на закопаном благу
Највеће европско налазиште литијума се налази у Чешкој, тачније испод малог села Чиновца које се налази око 100 километрара северозападно од Прага.
Чешки премијер Петр Фиала је изјавио да је литијум кључна сировина за е-мобилност, посебно за складиштење батерија.
Због тога Чешка убрзано ради на пројектима везано за рударење и екстракција литијума би по проценама требало да стартује 2026. године.
Најновија студија изводљивости показала је да се у Чиновцу годишње може извући 2,25 милиона тона руде, што би омогућило производњу нешто мање од 30.000 тона литијум хидроксида, а то је по садашњим проценама довољно за производњу скоро милион литијум-јонских акумулатора за аутомобиле на годишњем нивоу.
Француска креће у ископавање 2028. године
Француска компанија Имерyс је недавно објавила да ће 2028. године почети са ископавањем литијума у департману Алијер.
Процена водећих људи из ове компаније јесте да ће се остварити годишња производња од 34.000 метричких тона литијума током наредних 25 година, што би омогућило да око 700.000 возила буде опремљено литијум-јинским батеријама.
Финска је спремна већ од 2025. године
Финска компанија Келибер Оy која је специјализована за рударство развија пројекат у западној Финској са циљем достизања производње од 15.000 метричких тона литијум хидроксида годишње, почевши од 2025. године.
Положај Србије у Европи у погледу литијума
С обзиром да се наша држава налази на 11. месту у свету са 1,2 милиона тона најлакшег метала у својим ресурсима и да се налазимо одмах иза Чешке и Немачке на тлу Европе по резервама ове руде, долазимо до закључка да је Србија незаобилазна када је о овој теми реч.
Међутим, део опозиције и професионалних активиста је и ову тему, као и безброј других злоупотребио у дневно политичким борбама против владајуће Српске напредне странке и Александра Вучића.
Не консултујући струку и без јавне и стручне расправе, део опозиције је кренуо у једну стравичну кампању против литијума, ширећи панику како ће цела Србија бити отрована уколико до експлоатације литијума дође.
Оно што је чињеница јесте да еколошки изазови постоје, али зато постоји струка, као и закони и стандарди наше државе и Европске уније који морају да се поштују.
Између осталог, постоје примери добре праксе у свету на које наша држава свакако треба да се угледа.
Оно што охрабрује везано за експлоатацију литијума у Србији, јесте најава државе да ће се отварати производни погони за прераду литијума у којима се производе готови производи у виду литијумских батерија, као и фабрике електричних аутомобила.
На тај начин литијум може да допринесе дугорочном развоју и енермном економском расту у Републици Србији.
View this post on Instagram
Сложићете се, овај пут само и искључиво од наше памети зависи.
MUP: U porastu prevare na Vocapu, građani da ne odgovaraju na nepoznate strane pozive
Преузмите андроид апликацију.