Из Банке хране Војводине наводе да се у нашој земљи свакодневно баци око 2.000 тона хране, што су на годишњем нивоу заиста невероватне бројке. Како би се решио тај проблем, стручњаци сматрају да је потребно усвојити Закон о отпису ПДВ-а, који су одавно усвојиле многе земље региона.

У Шпанији је претходне године донесен закон којим је забрањено бацање хране, а Италија и Молдавија покренуле су пореске подстицаје, како би тиме мотивисале трговинске ланце да донирају храну. У нашој земљи је слика доста другачија, а како би дошло до неких промена, потребно је усвојити закон о отпису ПДВ-а.
„Да бисмо то све урадили како ваља, да бисмо помогли, мора парламент да реагује. Парламент мора да узме предлог закона и да изгласа и да тај предлог закона постане закон и да се тај закон поштује, да бисмо могли да помогнемо свима па и нама самима“, саопштио је Срђан Будимчић, из Банке хране Војводине.
Усвајањем наведеног закона наша земља имала би на располагању око 16 милиона евра вредности робе без ПДВ-а. Стручњаци сматрају да уколико се он усвоји, мора се спровести и обавезна едукација становништва.
„Пожељно је да купујемо само оно што нам је потребно да бисмо у овом случају припремили доручак, ручак, вечеру, да вишкове не бацамо. Ако вишак постоји, морамо се потрудити да га на адекватан начин збринемо и донирамо“, додао је Будимчић.
У Србији се дневно баци око 2.000 тона хране. Када би се храна коју бацимо у року од годину дана спаковала у кесе, па у камионе, колона коју би они формирали била би дуга од Суботице до Крагујевца.
Turistički vaučeri 2025: Kako Novosađani mogu da iskoriste 10.000 dinara za odmor u Srbiji
Преузмите андроид апликацију.