Једна од мера штедње која се саветује домаћинствима за уштеду енергије је и искључивање WиФи модема током ноћи. Ипак, иако се ова идеја чини као добра уштеда, британски стручњак објашњава зашто ће вам управо овај потез направити „више штете, него користи“. А могао би и да се одрази негативно на рачуну.
Наиме, искључивање рутера је лажна економија и чак може учинити вашу везу лакшом за хаковање, кажу стручњаци.
– Искључивање вашег рутера звучи као добра идеја, али нежељена последица може бити да на крају потрошите више енергије – објашњава технолошки службеник у бежичној консултантској кући WiFore Nik Han.
Већина WiFi рутера садржи модем који стално покушава да побољша брзину ваше интернет везе ажурирањем свог знања како би је учинио ефикаснијом, објаснио је Ник.
Када је рутер искључен, процес почиње од нуле.
– Ако искључујете рутер сваки дан, брзине отпремања и преузимања ће вероватно бити мање. Зато што је спорија конекција, користите више енергије што повећава потрошњу – додаје.
Већина рутера данас користи реалтивно мало снаге, око 10V, што је еквивалентно једној штедљивој сијалици. Ако га оставите укјученог током ноћи, ваш рачун на годишњем нивоу ће бити увећан само за око 10 фунти (око 1.300 динара).
Такође, константно искључивање рутера може подстаћи вашег провајдера да постави ограничење брзине на везу јер сумња на грешку.
Искључивање ВиФи мреже преко ноћи такође је лоша идеја из безбедносних разлога.
– Одржавање вашег уређаја укљученим 24/7 значи да провајдери могу да инсталирају важне безбедносне и софтверске надоградње у било ком тренутку, што ће често радити преко ноћи када је мрежа мање заузета. Ова ажурирања помажу да ваша веза функционише како треба, као и да буде безбедна и безбедна од напада – каже Ернест Доку, експерт за телекомуникације у Uswitch.com.