Да је заштита животне средине у сукобу са економским принципима данас је само предрасуда.
Раст животног стандарда, бруто друштвеног производа и отварање нових радних места, не мора бити и није у сукобу са интересима заштите животне средине.
То свакако можемо да видимо и у пракси у многим земљама где долази до раста животног стандарда.
Јер без обзира на то што је традиционални концепт развоја оријентисан искључиво на раст производње и уједно раст потрошње природних ресурса и као такав често води ка деградацији и загађењу животне средине, ипак кроз улагање у нове зелене технологије долази до унапређења стања у области заштите животне средине.
Многе земље света, међу којима је данас свакако и Србија, улажу огромна новчана средства у заштиту животне средине, уштеду енергије, односно побољшање енергетске ефикасности и повећање удела производње енергије из обновљивих извора.
О најављеним инвестицијама у област ОИЕ можете прочитати ОВДЕ.
Примера ради у изградњу постројења за одсумпоравање димних гасова у термоелекранама Србија је од 2014. године до данас уложила више од 600 милиона евра, а до краја ове године креће изградња постројења за пречишћавање отпадних вода у 27 локалних самоуправа.
У оквиру Програма ,,Србија 2025“ који је представио председник Србије Александар Вучић, а који садржи план инвестиционих пројеката за даљи развој наше земље у наредних пет година издвојена су два кључна приоритета у области заштите животне средине. Један од тих приоритета је изградња малопре поменутих постројења за пречишћавање отпадних вода, а други је изградња регионалних центара за управљање комуналним отпадом. Укупна вредност средстава предвиђених за реализацију свих пројеката из Програма ,,Србија 2025“ је 14 милијарди евра.
Имајући у виду колика су новчана средства потребна за решавање ових питања можемо слободно да закључимо да је заштита животне средине данас један од кључних приоритета у раду Владе Републике Србије.
Управо на овај начин отварају се и нова ,,зелена“ радна места, а тај пут данас следе многе земље.
Више информација о Зеленој агенди и приоритетима Републике Србије у области заштите животне средине можете прочитати ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.