Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли ће прошлогодишњи Закон увећати удео алтернативних извора енергије у нашој привреди?

Глобална енергетска криза услед рата у Украјини показала је да се свет и даље ослања углавном на конвенционалне изворе енергије. Мада подаци за претходне две године показују да је порасло интересовање компанија за коришћење обновљивих извора, у Србији су они заступљени у веома малом проценту.
Фото: Unsplash/Appolinary Kalashnikova

Надлежни верују да ће Закон усвојен прошле године увећати удео алтернативних извора енергије у нашој привреди. Компаније у Србији све више су заинтересоване за интегрисање обновљивих извора у своје пословне планове каже председник ПКС Марко Чадеж.

„Ова тема постаје део привредног амбијента. То није лако нити брзо оствариво али и актуелни законодавни оквир доста омогућава компанијама да рачунају на алтернативна горива“ рекао је Чадеж.

Упркос кризи статистика показује да се свет окреће чистој енергији оценила је ресорна министарка Зорана Михајловић. Пема њеним речима, Србија сада има добар законодавни оквир који нам омогућава да испунимо стратешки план за наредних 20 година.

„То подразумева да Србија до 2040 године има минимум 40 одсто производних капацитета за производњу електричне енергије из обновљивих извора енергије. Србија сада (не рачунајући велике хидроенергане већ само соларни ветар) сада има само 3 одсто обновљивих извора енергије.

Међу циљевима који су наведени у Закону о коришћењу обновљивих извора енергије је смањење ујпоребе фосилних горива као и зависности од увоза енергената, потом подстицај компанијама које улажу у обновљиве изворе енергије али и маскимално коришћење националних, научно-истраживачких, технолошко-развојних и људских капацитета у процесу планирања повећања обновљивих извора енергије.

Usvojena mera podrške preduzećima zbog ukrajinske krize

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке