Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Да ли ће, и када, пасти цене квадрата у Новом Саду?

Упркос очекивањима и неким прогнозама цене некретнина у Новом Саду и не падају.
Фото: Градсле инфо

Изненађујуће велико интересовање за станове многи гледају кроз призму скока ИТ индустрије, све већег прилива студената и саме привлачности мањег а опет довољно великог града.

До само пре 3-4 године, мањи стан од четрдесетак квадрата у Новом Саду могао се купити за исто толико хиљада евра.

Данас кошта и више него двоструко. Цена квадрата у новоградњи на неким локацијама достиже и 3.000 евра, и то је нека горња цифра.

Фото: Градске инфо
Просечна новоградња данас стаје око 2.000 евра по квадрату.

„Реално је оно што је неко спреман да плати. Очигледно су цене у Новом Саду такве зато што те цене могу да се постигну на тржишту“, каже за РТВ Драган Рабатић, из Солис некретина.

А како је дошло до удвостручења цена?

Професор Економског факултета Александар Грубор објашњава да су наши људи склони да вишак капитала инвестирају у некретнине.

„Са друге стране, понуда нове градње је очигледно знатно мања у односу на тражњу која се испољава пре свега у великим градовима. Осим тога, на цену некретнина утичу и трошкови градње који су у порасту, трошкови радне снаге, трошкови енергената“, додаје Грубор.

Фото: Градске инфо
У Новом Саду више није пресудна локација, што је раније био случај. Сада су постали тражени комплекси и микро локације. А потражња је и даље већа од понуде.

„Дешава се да за одређени захтев купац не може у неком реалном временском року да нађе оно што трази и, с друге стране, информације са тржиста су такве да све оно сто је пројектовано да се гради у наредних неколико година, гдегод инвеститор има идеју да направи зграду, да је у неком предуговарању то распродато“, предочава Драган Рабатић.

Тренд раста цена некретнина траје већ неколико година. Да ли му се назире крај?

„Генерално, не верујем да ћемо у овој години доживети пад цена некретнина. Пре бих рекао да ће се наставити благи раст и након тога период стагнације цена на трижишту некретнина у Србији“, оцењује професор Економског факултета Александар Грубор.

Грубор каже и да је реално очекивати да ће камате на стамбене кредите у наредном периоду расти.

Он упозорава да је узимање кредита у страним валутама ризично, и да су најповољнији кредити у динарима са фиксном каматном стопом.

Ипак, наглашава да се чак две трећине станова продаје за готовину.

U Novom Sadu na nekretnine potrošeno više nego u narednih osam gradova zajedno

Преузмите андроид апликацију.