Лето је време изобиља, зато је сада прави тренутак да оставите нешто и за зиму.
Док се лети сладимо свежим воћем и поврћем ред је да мислимо и на зиму. Сада је пправи тренутак да направимо извесне залихе омиљеног воћа и поврћа за период када на пијацама не буду били доступни.
А да бисмо то урадили како треба, потребно је да знамо како се правилно замрзавају производи.
Први кораци код замрзавања
Издвојте свеже производе, идеално би било да је реч о производима који нису хемијски третирани. Уколико нисте сигурни одакле долази ваше воће и поврће избегавајте оно које је најтеже или немогуће очистити од пестицида. Неке културе природно имају бољу заштиту (дебљу кору) па је мања могућност да су пестициди допрли до производа.
Такође, постоје и они које биљне штеточине и паразити ређе нападају, па је употреба пестицида на њима мања. Производи који су често на мети штеточина, па је употреба пестицида у њиховом узгоју у великој мери присутна, а при томе они и природно имају тању кожицу или су без коре, спадају у оне које бисмо вам препоручили да купујете органске.
Код њих је хемијску контаминацију или јако тешко или немогуће уклонити. У ову групу се убрајају кромпир, паприка, зелена салата, краставац, тиквице, кељ, чери парадајз, спанаћ, целер, јагоде, нектарине, брескве, јабуке, грожђе.
Оперите и очистите све пажљиво и темељно. Уклоните петељке и исеците плодове на приближно једнаке комаде.
Припремите вашу амбалажу погодну за замрзавање: тегле, алуминијумске кутије, крпе и кесе са пчелињим воском које можете користити за производе које желите да замрзнете на 2-3 недеље.
Правилно замрзавање поврћа:
Иако замрзавање успорава деловање ензима, оно га не спречава у потпуности – према томе, вец́ина производа захтева извесну методу термичке обраде, углавном бланширање, како би се деактивирали зрели ензими и сачувала боја, текстура и укус производа које желимо да сачувамо.
Да бисте поврц́е бланширали, потребно је да опрано, припремљено поврће ставите у лонац са кључалом водом. Водимо се размером отприлике литар воде по килограму припремљеног поврћа.
Након бланширања поврће потопите у хладну (можете додати лед) воду онолико времена колико сте га бланширали. Већина замрзнутих производа може да се добро сачува девет до дванаест месеци.
Грашак – будући да је реч о врло нежном и осетљивом поврћу, да би се бланширао грашак потребно вам је свега 5 минута. Грашак потапате у воду заједно са махуном и после два до три минута махуне се отварају, и зрна можете издвојити. Стављате их у хладну воду са додатком леда а онда замрзавате. На овај начин, брзим бланширањем чувате корисна својства биљке, укус и изглед.
Кукуруз – можете га оставити свежег и заледити без бланширања, а можете га и брзински бланширати. Уклоните лиске и свилицу, обрубите крајеве. Након бланширања клипове кукуруза обмотајте појединачно.
Плави патлиџан – нарежите га на кришке или коцкице, поспите сољу и оставите да се оцеди отприлике тридесетак минута. Бланширајте на неколико минута, охладите у хладној води и леду, додајте мало маслиновог уља и заледите.
Паприка – све врсте паприке укључујући и љуте и чили папричице могу се заледити без икакве термичке обраде. Код нас најчешћа метода чувања паприке јесте печење у рерни или на роштиљу па потпом залеђавање. Или употреба паприке за припрему ајвара и туршије. Међутим, добра идеја је да се извесна количина паприке сачува у свом изворном облику у целости или исечена.
Парадајз – за чување парадајза можете искористити неку од ове три методе.
Метода 1: Оперите, исеците парадајз на половине, четвртине или оставите целе. Осушите и спакујте га у врец́ице за замрзавање. Уклоните ваздух.
Метода 2: Умочите парадајз у кључалу воду на један минут. Извадите и ољуштите. Ставите на послужавник и замрзните 30 минута. Ставите у пластичне кесице, уклоните ваздух, заптивку и етикету.
Метода 3: Динстајте насецкане парадајзе у тигању пет минута или док не омекшају. Провуците кроз сито или млин за храну како бисте уклонили кожице и семенке. Охладите и спакујте у одговарајуће посуде.
Тиквице – оперите, исеците крајеве, исеците на кришке или тракице и бланширајте у води три минута. Охладите их, осушите и запакујте, па замрзните.
Правилно чување воћа:
Чување воћа не изискује бланширање и све што треба да урадите јесте да издвојите жељене порције и замрзнете их. Овај „трик“ са замрзавањем можете користити читаве године, када год процените да неко воће може да пропадне ви га брзински заледите, па касније искористите у припреми смутија, здравог сладоледа или воћне салате, пише Plezirmagazin.net.
Није важан само рок трајања: Препознајте када је дошло време да зачине баците у смеће.
Преузмите андроид апликацију.