Најчешће је спомињана и коришћена као природни лек против ухобоље али има и бројна друга лековита својства.

Какав је састав и да ли сви смеју да је користе
Чуваркућа садржи танин, биљну слуз, масна уља, смолу, мрављу и јабукову киселину. Најновија истраживања су показала да поседује и флавоноиде, угљене хидрате, као и полисахариде. За дугогодишње коришћење у народној медицини одговорни су пре свега њена антиупална, антиоксидансна, умирујућа и диуретичка својства. Облици у којима се користи су сок, облоге (маске), масти, тинктуре, чај, или као комбинација уз додатак меда. Не препоручује се трудницама и дојиљама, а пре унутрашње употребе требало би консултовати фитотерапеута или алерголога, посебно ако сте склони алергијама.
Украсне чуваркуће које су третиране вештачким фарбама и спрејевима немојте користи као лек, већ само као украс.
Болести уха
Као један од најстаријих природних лекова за болести уха, добра је за упале, помаже и код оштећења бубне опне, чак и код губитка слуха. Њена течност (сок) из листова раствара вишак скупљене прљаве смоле (церумен) у уху и смањује бол. Потребно је исцедити истиснути 2 до 3 мл сока из листа, укапати у ухо, мало одлежати и након неколико минута пустити да садржај исцури из уха. Након тога привити на болно ухо или регију испод врећицу загрејане соли и мировати. Још једном напомињемо да се пре овог чина консултујете са стручњаком за лековито биље, без обзира на бројне записе из области народне медицине о успешности лечења.
Остале болести и стања код којих може да помогне
Чуваркућом је успешна и као помоћ у следећим случајевима: курје очи и брадавице, црвени ветар, друга кожна обољена (ране и чиреви) као и код злоћудних кожних обољена – такође уз савет надлежног лекара, херпес зостер, пеге на кожи, код наслага тврде и храпаве коже на табанима, раница у устима и афти, малигних тумора материце и репродуктивних органа. Има умирујуће дејство и код психичких сметњи, епилептичних напада, а делотворна је и код цревних паразита, опекотина, уједа и угриза.
Преузмите андроид апликацију.