За многобројне туристе из Србије Египат је асоцијација искључиво на хедонистичке ризорте у Хургади и Шарм ел Шеику и роњење у шареном подводном свету Црвеног мора.
Ова фасцинантна држава много је више од тога. Са својом очаравајућом пустињом оивиченом зеленим оазама дуж Нила, богатом културом и историјским споменицима антике од непроцењиве вредности у Египту се, осим на плажама, може уживати на безброј других начина.
Осим свима знаних пирамида постоје и други локалитети који никога неће оставити равнодушним.
Са добрим разлогом, прошле године Египат је изабран за топ дестинацију од стране реномираних водича “Lonely planet”.
Каиро и пирамиде
Престоница Египта, прашњави мегалополис који крије бројне занимљивости не нађе се често на египатској рути просечног туристе. Овај невероватни град, међутим, права је ризница не само највреднијих антиквитета већ и топлих и дружељубивих локалаца који ће радо поделити са гостима приче о животу у трећем највећем граду Африке.
У Каиру никако не би требало пропустити Музеј Египта са преко сто хиљада изложених предмета укључујући мумије, те посету каирском 187 метара високом торњу са код се пружа невероватан поглед на град, али и кратко крстарење Нилом уз залазак сунца.
Посебну пажњу наравно заслужују пирамиде у оближњој Гизи.
Луксор и гробнице
Надимак града Луксора који се налази на југоистоку Египта је “музеј на отвореном”. Па ипак, Луксор је у својој јединствености још много више од тога. Тешко да постоји локалитет који се може поредити са овим када се ради о архелошким налазиштима којима Луксор обилује.
Његове знаменитости датирају из доба древне Тебе, града у старом Египту који се налазио баш на месту данашњег Луксора.
Звезда града је велики комплекс храмова из доба старог Египта, посвећеној тебанској тријади богова – Амону, његовој жени Мут и сину Консу богу Месеца.
У комплексу се истиче дворана са стубовима коју је изградио Тутанкамон, док је колосалне седеће статуе и обелиске наручио Рамзес II.
У своје време Александар Велики је овде подигао капелу, а за време Римљана ту су биле и четири цркве. Осим магије антике, Луксор нуди и дух модерног града од пола милиона становника који живи и расте уз источну обалу реке Нил.
Још један фасцинантан локалитет, некропола, и Долина краљева је са друге, западне стране реке. Некропола се са својим бројним гробницама и храмовима убраја у Светску баштину човечанства, а због димензије локалитета ископавања у њој трају непрекидно.
У окружењу града расуте су други загонетни споменици као што је велелепни храм Карнак.
Абу Симбел и храмови
Када наставимо на југ пронаћи ћемо малени нубијски град по имену Абу Симбел, на самој граници са Суданом. Абу Симбел је синоним за истоимени импозантни комплекс храмова који је “уграђен” у стене, а налази се уз језеро Насер, једно од највећих вештачких језера на свету.
Дуга историја храмова Абу Симбела које је саградио Рамзес II више од хиљаду година пре Христа нама је позната од 1813. када је комплекс откривен.
Једна од натипичнијих разгледница из Абу Симбела представља четири колосалне фараонске статуе. Посвећена је градитељу Рамзесу и симболизује величину и снагу египатских фараона.
Невероватна чињеница је да су храмови били угрожени приликом градње оближње асуанске бране, те су комплетно исечени на блокове, те пресељени и реконструисани на вишем тлу.
Ову археолошку операцију водио је сам UNESCO а ко причу не зна не би приметио ништа необично у вези са храмовима.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.