Почетна > Свет
Свет

Црна Гора изгубила 759.662,60 евра из ИПАРД програма ЕУ за 2021.

Црна Гора је из ИПАРД програма Европске уније изгубила 759.662,60 евра за 2021. годину, јер средства није искористила на време, а програм за ову годину доставила је Европској комисији 24. марта и он је тренутно у процедури процене, саопштено је порталу РТЦГ из Делегације ЕУ у Подгорици.
Фото: IPARD

Реч је о предприступним програмима за рурални развој преко кога је могуће ођедном добити подршку за више различитих врста инвестиција.

Везано за ИПАРД II из амбасаде ЕУ објашњавају да је Црна Гора на крају 2021. године изгубила 759.662,60 евра јер та средства нису утрошена на време.

Европска комисија усвојила је и објавила 23. марта ове године ИПАРД програм за рурални развој у оквиру ИПА у коме се Црна Гора не помиње.

“Четири усвојена програма ИПАРД III (Албанија, Северна Македонија, Србија и Турска) достављена су Европској комисији још крајем прошле године. Интерне консултације и процедуре разматрања у Комисији, које укључују и разматрање од експерата из земаља чланица ЕУ на Одбору за ИПА III, захтевају одређено време. Из тог разлога је Комисија усвојила ове програме 9. марта 2022. Програм ИПАРД III Црне Горе достављен је Европској комисији 24. марта 2022. и тренутно је у процедури процене. Када се позитивно оконча процес процене и разматрања, укључујући и на Одбору за ИПА III, биће донета посебна одлука Комисије којом се усваја Програм ИПАРД III Црне Горе. У случају позитивног исхода свих разматрања, очекујемо да ће програм бити усвојен до краја маја”, рекли су из Делегације ЕУ.

Што се тиче оцене ЕУ ревизора везано за стање у Агенцији за плаћање, посебно оцена спремности службеника у агенцији, Из Делегације су казали да су тренутно Црној Гори поверени задаци имплементације буџета за три програмске мере ИПАРД II.

То су, како су рекли, М1, инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава, М3, инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа и М7, диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања.

“Док је акредитација за спровођење М1 и М3 пуна, за М7 је условна. Условна акредитација за М7 значи да постоје одређени услови које треба испунити пре пуне имплементације ове мере. У ту сврху, постоји Акциони план који су израдила национална ИПАРД тела, а који укључује релевантне мере које је потребно предузети. Након његове реализације, ревизори ЕК могу укинути услове на М7. Ти услови се углавном односе на постојање довољног и квалификованог особља у структурама, чиме се обезбеђује правилна имплементација програма”, поручили су из Делегације ЕУ.

Australija uvodi sankcije za 67 ruskih državljana

Преузмите андроид апликацију.