На Балканском форуму у Будимпешти, на којем учествују министри спољних послова Србије, Мађарске, Северне Македоније и Албаније, шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је да није оптимиста да ће дочекати да постанемо чланица ЕУ, али да, како је рекао, морамо све да урадимо како не бисмо наштетили тим интеграцијама.
Он је подсетио да је прошло 20 година од Солунског самита када је Западном Балкану обећана европска будућност. Међутим, како истиче, неопходно је обновити политику проширења.
„Ми имамо кризу критеријума, то јест уопште их немамо. Ми сада имамо покретне циљеве, али подсећам да је ЕУ дала обећање да ће следећа чланица Уније бити са Западног Балкана“ напоменуо је Дачић.
Каже да се у Европској унији осећа замор од проширења и да не зна да ли ће доживети да Србија постане чланица ЕУ.
„То не умањује нашу љубав према ЕУ, нема региона у Европи где Унију више воле него на Западном Балкану,“ истакао је шеф српске дипломатије.
Рекао је и да је Северна Македонија пристала на промену имена како би постала чланица, да већ 17 година чека на Унију, а иронично је напоменуо да је преговарач Турске умро, алудирајући колико се дуго чека на чланство званичне Анкаре у Унији.
„У француско-немачком предлогу за дијалог Београда и Приштине, иако се зна колико је тежак за обе стране, ту се у само једној реченици спомиње европска перспектива. Барем написите да је то у 21. веку, барем толико можете! Један од предлагача тог предлога је и француски председник који каже да не треба да се примају нови чланови – па каква је то перспектива,“ истакао је Дачић
Додао је да се на крају испоставило да је потписивање Бриселског споразума као потписивање салвете у хотелу.
Дачић каже да је Мађарска највећи заговорник проширења ЕУ, што је потврдио и министар спољних послова те земље Петер Сијарто.
СИјарто објашњава да је ЕУ у све горем стању и да што Унија има више чланова, самим тим је и јача.
„Сви који нису за проширење, они раде на слабљењу ЕУ. Када су представници земаља кандидата на разним самитима присутни, сви су позитивни, ал чим нису ту, ситуација се мења. Унутар ЕУ се блокирају ствари. Треба да се убрзају процеси. Западни Балкан је потребнији ЕУ више него икада,“ истакао је Сијарто.
Напоменуо је да се ЕУ суочава са претњом од илегалних миграната и да се тај притисак не може издржати без земаља Западног Балкана.
„Питање чланства зависи од политичке воље, а не од правних процеса“, каже Сијарто.
Blagojević: Više od 60 odsto svih javnih ulaganja ide u zdravstvo
Преузмите андроид апликацију.