Лука Трикић, кооснивач америчко-српског стартапа „Connect The Dots“, који је до сада прикупио 20 милиона долара инвестиција и има преко 60 запослених у Србији. Трикић је такође био део конференције „Бизнис приче“, која је по први пут одржана у Новом Саду, а он је за НС Уживо говорио о вештачкој интелигенцији која је у последњих неколико месеци једна од главних тема, а полемише се и о страху да ће заменити људе на неким пословима.
„Вештачка интелигенција се примењује на свим проблемима где се примењује и општа интелигенција. Она може да се користи у било ком послу и у било којој ситуацији, али места на којима се тренутно највише употребљава јесу “copywriting”, маркетинг, софтверско инжењерство, програмирање, као и у креативи, па чак и у новинарској професији. То конкретно значи да би ChatGPT могао сам да интервјуише било кога и да постави добра питања. Једном приликом сам рекао, наравно у шали, да је ChatGPT духовитији од неких људи, али то се односило на оне раније експерименте када се компјутер показао бољим у многим стварима него просечни људи“ – објашњава Трикић.
Просечан човек у просечној држави постајаће све ефективнији
„За оно за шта нам је требало осам сати, требаће нам у будућности сат времена. Он ће вам помоћи и већину посла ће урадити за вас, а ви ћете бити ту да на крају само проверите. Како будемо постајали све ефективнији у нашем послу биће потребан један човек, уместо рецимо два, да обаве исти. Из тог разлога ће се тај други човек, који је вишак, вратити на тржиште рада. Међутим, у једном тренутку ће вештачка интелигенција превазићи људски род и преузети све послове. У том случају ће се морати увести одређени базични приходи свим грађанима јер неће бити посла за њих, све и да хоће да раде. Ми не знамо да ли ће се то десити за пет или десет година, али у том смеру се свакако иде“ – објашњава наш саговорник и додаје:
“ Верујем да ће све то донети више добра него зла, да ће животни стандард порасти, а да ћемо од тих прихода које прави вештачка интелигенција сви пуно боље живети.“
Трикић у својој фирми већ четири године примењује вештачку интелигенцију, а она им помаже у мапирању, односно у повезивању што већег броја људи, кроз упознавање. Они мапирају одређене људе и прослеђују то својим корисницима како би им олакшали да ступе у контакт са одређеним адвокатом, доктором и слично. Он је такође додао да је кључ успеха у упорности и храбрости, а уколико је то потребно, важно је кренути у непознато.
Turistička ponuda Srbije na sajmu turizma u Istanbulu 12. do 15. aprila
Преузмите андроид апликацију.