Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Четири врсте хране које не би требало да једете пре поднева

Јако обрађена храна обично садржи вештачке адитиве, конзервансе и заслађиваче. Редовна конзумација намирница које садрже ове састојке, посебно пре подне, може бити штетна јер подиже ниво шећера у крви, што доводи до наглог пада енергије и појачане жеље за конзумирањем нездраве хране касније у току дана.
Фото: Pexels/Polina Tankilevich

Дијететичари Кимберли Виман и Варша Катри издвојили су четири врсте веома популарне, високо прерађене хране коју треба избегавати пре поднева, преноси Индеx.хр.

Житарице са високим садржајем шећера

Житарице са високим садржајем шећера пролазе кроз неколико корака обраде, укључујући рафинацију зрна, додавање великих количина шећера и додавање вештачких арома и конзерванса. Овим врстама житарица често недостају влакна и есенцијалне хранљиве материје због њихове интензивне прераде.

Ако се конзумирају пре подне, житарице са високим садржајем шећера изазивају пораст нивоа шећера у крви. Тај скок изазива накнадни одговор инсулина који снижава ниво шећера у крви, што често резултира наглим падом шећера у крви.

– Многе житарице које једемо за доручак пуне су шећера и имају малу или никакву корисну нутритивну вредност. Једење житарица које имају толико шећера рано ујутру изазива пораст шећера у крви, а затим и скок шећера у крви. Када ниво шећера пада или превише расте, може утицати на ниво хормона, што утиче на жељу за храном – истиче Виман.

Крофне

Крофне се праве мешањем рафинисаног брашна, шећера и масноће у тесто које се затим пржи и често прелива шећерним глазурама или филовима. Ово ствара храну богату једноставним угљеним хидратима и нездравим мастима. Када поједете крофну, висок садржај шећера и рафинисаних угљених хидрата брзо улази у крвоток, изазивајући пораст нивоа шећера у крви. Брзи пад нивоа шећера сигнализира мозгу да вам је потребно више енергије, што изазива жељу за више калоричне и масне хране.

Виман објашњава да су „ове намирнице постале веома честе у јутарњим рутинама људи. Међутим, пошто су богате шећером и засићеним мастима, могу довести до високог нивоа шећера у крви и допринети развоју инсулинске резистенције“.

Багел пецива

Многи људи воле да једу ђевреке јер се могу конзумирати у различитим сланим и слатким комбинацијама. Када су припремљени, на почетку процеса се праве од мешавине воде, квасца, шећера и адитива као што су со или маст. Након обликовања, кратко се кувају у кипућој води пре печења да би добили текстуру за жвакање, преноси Схе Финдс.

– Иако се ђевреци могу сматрати основном храном за доручак која се обично конзумира пре поднева, они су такође одговорни за велики скок нивоа шећера у крви. Углавном се праве од рафинисаних житарица које имају минималан садржај влакана. То значи да могу изазвати велики скок нивоа шећера у крви – тврди дијететичар.

Ако већ желите да једете ову врсту пецива, обратите пажњу коју врсту и у којим комбинацијама га једете. „Одабир ђеврека од целог зрна, једење само пола пецива или додавање здравог извора протеина или масти у пециво су начини да се смањи скок шећера у крви“, додаје Виман.

Брза замрзнута јела

Смрзнута храна за доручак, као што су смрзнути вафли, палачинке, кобасице и слично, садржи додатне шећере, нездраве масти и висок ниво натријума. Рафинисаним угљеним хидратима, као што су они који се налазе у овим смрзнутим намирницама, често недостају влакна која помажу у успоравању апсорпције шећера у крвоток. Без влакана, угљени хидрати се брзо варе, што доводи до брзих скокова шећера у крви.

Дијететичар Кхатри објашњава да су „замрзнути оброци згодни, али често пуни адитива, нездравих уља и превише соли.

Још један проблем са смрзнутим оброцима је то што нису погодни за особе на дијети. „Замрзнутим оброцима недостају свежи састојци који их чине погодним за особе на дијети који желе да задрже своју тежину током целог дана“, закључује Кхатри.

Преузмите андроид апликацију.