О повишеној температури говоримо када измерена температура испод пазуха прелази 37,2 степена, у уху 37,5 степени и у задњици 38 степени.
Мери се у мировању, најмање два сата после последњег оброка, док се детету не препоручује давање топлих напитака.
Повишена телесна температура је знак да се тело бори са болешћу. Учите из грешака других родитеља и немојте доносити следеће погрешне одлуке када ваше дете има температуру:
Не покривајте бебу топлим ћебадима, једна од највећих грешака родитеља је да покрију бебу када температура тела расте
Због симптома као што су хладне руке и стопала, дрхтавица, језа и грозница у глави, родитељи желе да заштите дете тако што ће се топло облачити или покривати топлим ћебетом.
То не треба да радите, јер на тај начин подстичете раст телесне температуре и можете изазвати опекотине у телу детета.
Уместо да га покријете и топло обучете, урадите супротно, скините дете из топле одеће, понудите му чашу воде да пијуцка, дајте му сируп или супозиторије против температуре, истуширајте га или купајте млаком водом, а затим нежно тапкајте осушите га влажном кожом пешкиром и пресвуците га у прозрачну памучну одећу и покријте лаганим ћебетом или чаршавом.
Поставите га близу себе где можете да га надгледате, просторија треба да буде претходно проветрена и да има температуру од око 20 степени.
Након гутљаја, понудите му чај, воду или сок на неколико минута и редовно му проверавајте и мерите температуру тела.
Не стављајте алкохолне облоге на кожу детета – наше баке су говориле да се висока телесна температура може снизити алкохолним облогама.
Па на ноге деци стављају крпе натопљене ракијом. Немојте то чинити, јер алкохол може изазвати непријатне реакције и црвенило на кожи детета, а истовремено може да се упије у тело детета кроз кожу и изазове додатну топлоту у телу.
Немојте давати детету ацетилсалицилну киселину – родитељи који ништа не сумњају могу дати ацетилсалицилну киселину детету са вирусном инфекцијом респираторног тракта или варичелом у покушају да спусте температуру и пусте их да оду у сан, што може проузроковати непоправљиву штету.
Код деце и адолесцената ацетилсалицилна киселина може изазвати такозвани Рејев синдром.
Ово ретко, акутно, по живот опасно стање манифестује се понављаним повраћањем, са повећањем серумских трансаминаза и мањим поремећајем функције гастроинтестиналног, посебно јетреног, касније се могу јавити поремећаји свести са конвулзијама и едемом мозга.
Не дозволите да вас обузме паника – у паници људи често реагују погрешно. Не дозволите себи да паничите када је у питању здравље вашег детета.
Пре него што било шта урадите, позовите педијатра свог детета и затражите савет. Ако сте наложени на преглед, немојте безглаво журити у амбуланту, већ прво дајте детету супозиторије или сируп за повишену температуру, а са собом обавезно понесите флашу воде или незаслађеног чаја.
Може се десити да морате дуго да чекате на свој ред, да случајно упаднете у саобраћајну гужву на путу или слично, што може угрозити здравље вашег детета уколико се о њему не бринете како треба.
Roditelji ipak imaju favorite među decom: Rezultati pokazuju da su mlađa deca više pogođena
Преузмите андроид апликацију.