У Сремским Карловцима данас је одржан централни догађаји поводом обележавања стогодишњице проглашења Српске патријаршије.
Данас, другог дана прославе стогодишњице васпостављања Српске патријаршије у Сремским Карловцима, заседао је Свети Архијерејски сабор, а у подне се патријарх обратио окупљенима са балкона Патријаршијског двора и прочитао Саборску посланицу поводом стогодишњице уједињења:
“Са радошћу вас, драга децо духовна, поздрављамо из једног од три историјска седишта српских патријарха, из Сремских Карловаца, где литургијски свечано прослављамо велики јубилеј који због епидемије нисмо могли да обележимо 2020. године, стогодишњицу обнове древне Пећке патријаршије, односно уједињења свих српских црквених области, дотад у различитим статусима и јурисдикцијама, у једну и јединствену Српску патријаршију.”
“Српска православна црква је, од незаконитог и насилног укидања Пећке Патријаршије 1766. године, живела подељена у митрополије и епископије у границама различитих држава, али се и у тим условима свака црквена организациона јединица старала да очува духовни и национални идентитет своје пастве, да обезбеди опстанак српског народа”, наведено је у посланици.
Патријарх је у свом обраћању рекао да је после победе у Великом рату, по ослобођењу и стварању државе јужних Словена, 12. септембра 1920. године у Сремским Карловцима, у присуству регента Александра Карађорђевића и државних званичника, одржан Сабор архијереја на којем је, после стотину и педесет четири године, уз литургијско јединство, које никада није ни било нарушено, васпостављено и канонско и административно јединство и свечано проглашена обновљена Пећка Патријаршија, односно Српска православна црква.
Свети архијерејски сабор Српске православне цркве је убрзо, 28. септембра 1920. године, најугледнијег архијереја тог доба, митрополита београдског Димитрија, изабрао за првог патријарха обновљене Патријаршије, а 19. фебруара 1922. године, Патријаршија у Константинопољу је одговарајућим црквеним актом, свеправославно прихваћеним Томосом, потврдила уједињење историјских српских црквених области као “канонско и оправдано”.
Тиме је Српска православна црква призната, “за стално и заувек”, као сестринска црква свих аутокефалних православних цркава.
“И ми данас, после стотину година, радосно објављујемо и прослављамо овај историјски догађај, било да живимо у матици, било у некој од српских или околних земаља, било у расејању, разбацани буром историјских ветрова широм шест континената”, наведено је у посланици Патријарха СПЦ уз позив народу у земљи и расејању да, “остане и истраје у заједништву”.
Након обраћања одржана је свечана академија са бине постављене испред Богословије Свети Арсеније.
Богатом културно-уметничком програму, поред патријарха Порфирија и педесетак епископа СПЦ, присуствовали су и високи државни званичници, између осталих и председник Покрајинске владе Игор Мировић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, као и представници локалних самоуправа.
Преузмите андроид апликацију.