Централна команда Оружаних снага Сједињених Америчких Држава (ЦЕНТЦОМ) саопштила је да је у понедељак увече започела серију ваздушних удара на циљеве у Ирану, наводећи да је реч о одговору на, како тврди, иранске нападе на три трговачка брода која су пролазила кроз Ормуски мореуз, док су ирански медији истовремено пренели да су се на југу земље чуле снажне експлозије.

ЦЕНТЦОМ је у објави на друштвеној мрежи X навео да је циљ напада да Иран плати “високу цену” због напада на трговачке бродове који су превозили цивиле у међународном пловном путу.
У саопштењу се додаје да су амерички удари одговор на, како се наводи, иранске нападе на три комерцијална брода која су пролазила кроз Ормуски мореуз.
Америчка војска оценила је да је “иранска агресија” била ничим изазвана, опасна и да представља јасно кршење споразума о прекиду ватре.
Истовремено, ирански медији пренели су да су се експлозије чуле у више подручја на југу Ирана.
Иранска новинска агенција Мехр објавила је да су експлозије одјекнуле у граду Сирик, на југу земље.
Новинска агенција Фарс пренела је да су експлозије регистроване у Сирику и на острву Кешм, наводећи да за сада није познато порекло нити узрок детонација.
Иранска државна телевизија јавила је да је у околини села Тахруји, које административно припада подручју Сирика, ођекнуло седам експлозија.
Лидери НАТО-а у Анкари о већем доприносу савезника, Ирану и јачању одбране
Преузмите андроид апликацију.



