Ченеј је приградско насеље у близини Новог Сада познато као место чији становници уживају прави мир. Место је најпознатије по аеродрому, бројним салашима који се ту налазе, али и домаћинској атмосфери која се затиче у овом месту.
Ченеј – место са више синонима
Ченеј се налази налази између Новог Сада, Бачког Јарка, Сирига и Кисача. Од центра Новог Сада удаљен је 17 километара, односно 23 минуте вожње аутом. Ченеј је претежно насељен Србима, затим Словацима, Мађарима и Хрватима. Насеље се претежно бави пољопривредним делатностима, из чега је касније развило туристичко-угоститељска делатност те је тако сада место на коме ничу бројни салаши у којима се не само производи храна, већ и служи.
Да је тренутно реч „салаши“ главна одредница за Ченеј показује и њихов број, али и бројни гости који их посећују. Домаћинска атмосфера услужена свим грађанима, не само Новог Сада, једна је од омиљених када је реч о путовању на ову страну.
У Ченеју се налази данас велики број салаша попут: Бркиног салаша, Пајиног салаша, Дединог салаша, Митиног салаша…
Поред салаша, причу у овом месту прича и ченејски аеродром који је отворен 14. јуна 1953. године. У склопу овог аеродрома налази се Аеро-клуб „Нови Сад“. Аеродром није у функцији, али је према урбанизационом плану предвиђено да се овај некада чувени аеродром преуреди и постане опет синоним за ваздухопловство у Новом Саду.
Живот у Ченеју
Ченеј је место које данас има нешто више од 2000 становника. Његов број би могао да, услед ширења града, у наредним годинама порасте јер се у овом месту налази све неопходно за живот.
Ченеј има један државни вртић под називом „Ласта“. У непосредној близини вртића налази се и Основна школа „Иван Гундулић“. Школа има адекватне услове за рад са децом и налази се у релативно новим просторијама.
Поред вртића и школе, ту је и Месна заједница „Ченеј“, као и пошта.
Црква Светог Духа је православни храм који се налази у центру места. У историјским списима се први пут помиње у 19. веку, с тиме да се сматра да је Цркваи старија од 1835 године.
Ченеј има и развијен спортски живот. Ту је фудбалски стадион, али и Аматерско културно-уметничко друштво „Ченеј“ у коме сви становници могу да заиграју.
Поред салаша, овде се налазе и бројни ресторани, продавнице, али и споменици који у овом месту датирају из времена након Другог светског рата.
Begeč – naselje poznato po prirodi, ali i po jednoj vrsti povrća (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.