Цене нафте су пале данас на најнижи ниво од децембра 2021. због таласа немира у Кини који је погодио апетит инвеститора према ризичној имовини и помутио изгледе у вези с потражњом енергије, појачавши стрес на ионако нестабилном глобалном тржишту сирове нафте.
Међународно референтна нафта Брент пала је за 2,53 долара или за 3,03 посто на дневном нивоу, на 81,10 долара за барел, на трговању до 11:37 часова по нашем времену, према подацима са портала oilprice.com који прати кретање цена у реалном времену.
Америчка WTI нафта је потонула за 2,25 долара или за 2,95 процената на 74,03 долара по барелу.
У Кини су током викенда избили масовни протести због строгих антиковид мера широм земље, укључујући демонстрације у Пекингу и Шангају, што је подстакло распродају на тржишту нафте на почетку ове недеље, извештава „Блумберг”.
Ново повлачење цена нафте долази након вишенедељног пада изазваног знацима привредног успоравања Кине и одлуке Европске уније о ограничењу цене руске сирове нафте, која ће, како се чини, имати минималан утицај на трговину.
Шпекуланти су значајно смањили улагања у нафту, при чему су прошле недеље објавили шесто највеће смањење нето дугих позиција за Брент нафту.
У наредним данима ће на тржишту вероватно бити присутна већа волатилност цена у ишчекивању састанка групе ОПЕК+ о следећем нивоу производње.
Подаци са кинеске друштвене мреже Баиду показују да је саобраћај у највећим кинеским градовима јутрос нагло опао, при чему је у главном граду Пекингу промет био за 45 одсто мањи него пре годину дана, док је у Гуангџоу био мањи за 35 одсто, пренео је Танјуг.
Процењује се да би кинеска потражња за нафтом у овом кварталу могла у просеку да износи 15,11 милиона барела дневно, што је мање у односу на 15,82 милиона барела дневно годину дана раније, према америчкој аналитичкој компанији Кеплер.
UN: Prva pošiljka ruskog đubriva krenula iz Holandije u Afriku
Преузмите андроид апликацију.