Цене енергената, инфлација и недостатак стручних кадрова представљаће највеће изазове за нашу привреду у наредном периоду, оценили су чланови Српске асоцијације менаџера.
„Чланови САМ оценили су да у највеће изазове у наредном периоду, поред растуће цене енергената за коју већина сматра да је највећа претња, као и високе инфлације и недостатка стручних кадрова, спадају и пад куповне моћи, а самим тим и рецесија и стагфлација, односно општи скок цена уз пад производње“, истакла је извршна директорка САМ Јелена Булатовић на Форуму менаџера.
До ових одговора дошло се путем истраживања међу члановима САМ на тему актуелних геополитичких дешавања и утицаја на нашу привреду, саопштио је САМ.
Менаџери, њих 18 одсто, сматрају да ће цене енергената представљати највећу претњу нашој привреди у наредном периоду, 16 одсто њих да је то инфлација, 14 одсто сматра да је то недостатак квалитетних кадрова, а затим следе пад куповне моћи и рецесија са 12 одсто и 10 одсто.
Ови исти економски фактори препознати су као највећи изазови и кад су појединачни бизниси у питању, с тим да је недостатак квалитетних кадрова за компаније изазов број један.
На питање да ли су на неки посебан начин прилагођавали своје пословање у очекивању наставка непредвидивог пословања, чланови САМ-а истакли су реструктурирање и ширење на страна тржишта, појачан мониторинг трошкова, оптимизација пословања, развијање различитих сценарија, тражење алтернативних енергетских извора и улагање у енергетску ефикасност, али и улагања у дигитализацију пословања, нове бизнисе и у људе.
Такође у начине прилагођавања, према резултатима истраживања, спадају и подизање цена сразмерно инфлацији, смањење трошкова, повећање залиха репро материјала, тражење нових добављача и диверсификација тржишта.
Пословна едукација односно прилагођен садржај едукације запослених према потребама и кретањима на тржишту, такође је један од начина прилагођавања новонасталој ситуацији, показује истраживање САМ.
Оно што држава може да учини како би ублажила ефекте преливања неповољних глобалних трендова, према резултатима истраживања, јесте диверсификација извора енергије, што сматра 47 одсто испитаника.
Затим, 37 одсто сматра да држава може да помогне у обезбеђивању једнакости за све учеснике на тржишту, док 12 одсто мисли да то може да се постигне предвидивошћу законодавног оквира.
Преузмите андроид апликацију.