Акције на глобалним тржиштима су стрмоглаво пале, док су цене имовине која важи за сигурна уточишта, попут нафте и злата ојачале, јер се источни део Европе налази на ивици рата након што је председник Русије Владимир Путин наредио трупама да уђу регионе Доњецк и Луганск на истоку Украјине.
Најшири индекс азијско-пацифичких МSCI, без јапанских, на путу је да забележи најгори дан у овом месецу за овај месец, и тренутно је у минусу од 2,1 посто, притиснут падом берзи у Хонг Конгу и континенталној Кини, јавља Ројтерс.
Јапански индекс Никеи потонуо је за 2,5 процената.
Америчке и европске берзе се такође крећу ка снажним губицима на отварању трговања, при чему је индекс фјучерса Њујоршке берзе S&P 500 у паду за 1,8 одсто, технолошки Nasdaq за 2,5 посто, пан-европски термински индекс EuroStocks 50 за 1,53, а а лонсконски FTSE за 0,89 процената.
Насупрот томе, цена фјучерса европске нафте Brent, односно уговора за испоруку у наредном периоду по договореној фиксној цени, порасла је за 1,5 посто на 96,85 долара по барелу, након што је на почетку трговања дотакла нов седмогодишњи максимум на 97,21 долара због забринутости да ће руски извоз енергије можда бити поремећен.
Спот цена злата је напредовала за 0,2 одсто на 1.909,10 долара по унци, при чему је раније током трговинске сесије достигла нов шестомесечни максимум од 1.911,56 долара.
Путин је у понедељак признао два отцепљена региона у источној Украјини као независне републике и наредио слање руске војске, како Москва каже, у мировну операцију у тој области, што је довело до врхунца украјинске кризе која би могла да изазове велики рат, наводи Ројтерс.
Вашингтон и европске престонице осудиле су тај потез, обећавајући нове санкције.
Украјински министар спољних послова рекао је да је добио уверавања у „одлучан и уједињен“ одговор Европске уније.
Међутим, један званичник Бајденове администрације изјавио је да потез Русије још увек не представља „инвазију“ која би покренула шири пакет санкција, јер не представља одступање од онога што је Русија већ урадила.
На берзи у Хонг Конгу, акције руског произвођача алуминијума Русала пале су за чак 22,1 проценат на 6,18 хонгконшких долара, што је њихов највећи дневни процентуални пад од априла 2018.
Кинеске технолошке акције које котирају у Хонг Конгу потонуле су за 2,7 процената због спекулација о новом таласу пооштравања регулативе, што је погодило највише деонице Тенцента и Алибабе.
На тржиштима валута, дешавања су нешто пригушенија, осим када је реч о руској рубљи која се на почетку трговања у Азији стропоштала на најнижи ниво у последњих 18 месеци, пре него што се стабилизовала.
Јапански јен се на отварању сесије вратио расту, достижући скоро тронедељни максимум од 114,50 за долар. Швајцарски франак се држи близу једномесечног највишег нивоа забележеног у понедељак, евро се спустио за 0,2 посто на једнонедељни минимум од 1,1286 долара.
Преузмите андроид апликацију.