Нижи рачуни за струју и гас од 1. маја за привреду неће имати претерано велики утицај на домаћу индустрију производње ђубрива и појефтињење ових производа.
Мада је ово добра вест за привреднике генерално, у домаћој производњи НПК ђубрива (комплексно ђубриво које садржи азот, фосфор и калијум) струја и гас се не користе као сировина, већ као енергент.
„У овој производњи мало је учешће енергије, али није безначајно. И у том смислу могло би се рачунати на пад цена те врсте ђубрива за око два евра по тони, што је свега око 0,5 одсто“ истиче наш један стручњак из бранше и додаје да је потпуно друга ситуација с рецимо азотним ђубривима где се гас користи као сировина.
Међутим, азотно ђубриво се у Србију увози из иностранства у количинама од око 400 до 500 хиљада тона годишње, тако да појефтињење струје и гаса на домаћем тржишту не утиче на набавке из увоза.
Према његовом мишљењу, за друге компоненте које се користе у пољопривреди могло би да се очекује појефтињење, будући да око 90 одсто привредника у индустрији углавном имају потписане једногодишње уговоре до 1. маја, од када је најављено смањење цена за енергенте.
Када је реч о потрошњи ђубрива на домаћем тржишту, статистика продаваца показује да је она тренутно смањена, али не драстично – свега 10 до 20 одсто. Очекује се да ће због боље ситуације с ценама у другом делу сезоне бити надокнађена употреба прихране на њивама.
У досадашњој пракси, због драстичног пада цена примарних пољопривредних производа, произвођачи су од када траје криза били принуђени да рационализују трошкове. Ако је, додаје, ратар користио 300 килограма ђубрива, по хектару, сада ће можда употребити 200 или 250 килограма.
У сваком случају, цена ђубрива значајно је јефтинија него прошле године, практично упола. Посебно азотно, чија је цена била 1.000 евра по тони, а сада је од 380 до 390 евра.
И терминске цене урее на светском тржишту пале су на 370 евра по тони због смањења цене природног гаса. Предвиђања су да ће у току овог месеца, због различитих околности, још ићи на доле.
Због тога се и очекује да ће пољопривредни произвођачи у овој сезони употребити довољне количине прихране, јер у супротном, како упозоравају стручњаци, ризикују пад приноса.
Evropski i američki berzanski indeksi u porastu, poskupeli nafta, zlato i pšenica
Преузмите андроид апликацију.