Климатске промене су већ довеле до интензивних суша у јужној Европи, а очекује се да ће са даљим глобалним загревањем ускоро цела ЕУ бити погођена.
Међутим, тачна процена ризика не може лако да се дефинише или предвиди јер се развија постепено, а може да се појави и изван сезонских образаца те да траје дуже време.
Зато је недавно направљен европски атлас ризика од суше чији циљ је да пружи свеобухватну процену и мапирање ризика и утицаја и то за глобално загревање од 1,5 до 3 степена Целзијуса. Нуди детаљан преглед њеног деловања на европско друштво и екосистеме, објавио је ЈРЦ МАРС – Мониторинг усева у Европи, а преноси „Агроклуб”.
Комесарка за иновације, истраживање, културу, образовање и младе, Илиана Иванова, одговорна за ЈРЦ, рекла је да суше погађају све регионе ЕУ, са огромним утицајем на људски живот, екосистеме, пољопривреду, послове и транспорт.
Истиче да мапирање помаже у идентификацији рањивих подручја. Може се видети да су тренутни нивои ризика од ове непогоде значајно високи. Климатске промене су већ довеле до интензивних суша у јужној Европи, а очекује се да ће са даљим глобалним загревањем ускоро цела ЕУ бити погођена.
Предвиђа се да ће се чешће и теже суше које утичу на пољопривреду и екосистеме дешавати на глобалном загревању од два степена Целзијуса или више.
Највише је угрожено подручје Медитерана, а Иберијско полуострво је под највећим ризиком.
Северна подручја, исток и запад Европе ће сучити са сложенијим ефектима.
Проблеми ће захватити југ Француске, а висок ризик има и Румунија, наводи се у извештају.
Последице су се до сада већ осетиле у различитим секторима укључујући пољопривреду, водоснабдевање, шумарство, енергетику, аквакултуру, екосистеме и јавну безбедност.
Процењено је да су економски годишњи губици у вези са овим непогодама у ЕУ и Великој Британији око девет милијарди евра.
Преузмите андроид апликацију.