Неки људи не могу ни да једу ако знају да након тога неће ексирати чашицу.
Већ смо од наших бака и дедова чули да чашица ракије након јела „почисти желудац“, кажу и да је добра онда кад вам је у желуцу тешко, мучно…
Међутим, да ли је то заиста истина? Открићемо вам да ли је ли такозвани дигестив након јела само мит.
Мало шунке и сира, затим велики тањир тестенине са сосом и пуно пармезана, а за десерт нешто јако укусно с пуно чоколаде… Кад смо се почастили с овако раскошном вечером, неугодан осећај ситости (тј. преједености) обично не чека дуго.
Наиме, масна и висококалорична храна може жестоко оптеретити наш желудац. Многи тада радо зграбе ракију за пробаву. Међутим, да ли је алкохол заиста битан након овакве гозбе или је то само још један мит о алкохолним пићима?
Дигестивна ракија након обилног оброка? Боље не!
Медицина има јасан одговор на ово питање: дигестивна ракија је мит јер алкохол дефинитивно нема пробавни учинак.
Истраживање Универзитетске болнице у Цириху успело је то и доказати: након традиционалног фондуа од швајцарског сира, који је био послужен с белим вином или црним чајем, учесници су једном попили ракију, а други пут воду.
Резултат истраживања: алкохол успорава пробаву, а то се односи и на бело вино и на ракију. У дане када су испитаници пили чај или воду уз фонду или након њега, варили су раскошан оброк много брже него уз алкохолно пиће.
Дакле, није било ни трага „чишћењу желуца“ које су обећавали бака и дека с ракијом (или вином).
– Нема научних доказа да ракија за пробаву заиста има жељени учинак – објашњава Антје Гал, портпарол Немачког друштва за исхрану (DGE). Премда алкохол може подстаћи производњу желудачне киселине, такође спречава пражњење органа за варење.
– Перципирани учинак да алкохол чисти желудац вероватнији је због чињенице да има благо наркотичко дејство – наставља Галова.
– Тако се смањује непријатан осећај ситости.
Радије шетња или биљни чај након обилног оброка
Стога, ако заиста желите да учините нешто добро за своје здравље, реците не ракији и уместо тога отидите у кратку шетњу.
Према речима Антје Галу, вежба заправо подстиче пробаву. Биљни чај такође може помоћи против непријатног осећаја ситости ако сте појели превише или унели превише масноће. Камилица, анис и коморач олакшавају рад гастроинтестиналног тракта.
Преузмите андроид апликацију.