Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж упозорио је данас да наша економија трпи велики последице због глобалних превирања, али и те како због кризе у Србији проузорковане блокадама и протестима и поручио да сви који би да блокирају нешто треба да размисле о економији.

„Превирања доводе до тога да морамо да размишљамо о економији. А економија није ништа друго него да ли ћете да примате плату, да ли ћете моћи да пошаљете дете на екскурзију, како ћете да платите рату кредита и хоћете ли затворити ваш бизнис. У таквим околностима живимо данас, а живимо у глобално веома турбулентним временима који као да нам нису довољни па смо решили и сами себи да направимо земљотресе без разумевања шта то значи“, рекао је Чадеж за Блиц, саопштено је из ПКС.
Према његовим речима у Србији је на делу “бесмислена поларизација” која доводи то тога да нико ни са ким неће да разговара.
Управо та поларизација угрожава оно што је привредни најпотребније, а то су известност и предвидивост, рекао је он.
„Замислите да ви имате компанију и да не можете ништа да планирате! Да не знате шта ће бити сутра! Једни вас нападају ако радите, а други ако не радите. Гледају вас из само угла да ли подржавате или волите или не волите неку особу, а ваш бизнис и оно чиме се бавите је неважно. Замислите инвеститоре који ово гледају и питају шта ли могу да очекујем у оваком оркужењу, хоћемо ли да одлучујемо на пленумима и зборовима? То морамо да променимо и још имамо шансу”, рекао је Чадеж.
Он је навео да је анкета ПКС у којој је учествововало 376 компанија показала да половина трпи проблеме због актуелне ситуације блокада, протеста, демонстрација, штајкова…
„Чак 70 одсто компанија очекује још веће проблеме, планирају отпуштања и то је њихова перцепција. Све из разлога јер не виде како ће ово да се заврши, не виде да ће нешто да се промени“, рекао је председник ПКС.
Чадеж је позвао на договор који би подразумевао да привреда мора да има услове да би могла да функционише.
„Можемо ли да се сагласимо око тога да привреде мора да фукционише, да људи раде. Или ћемо да кажемо баш нас брига како наши поступци утичу на привреду. Ако неко жели да штрајкује или да блокира земљу из не знам ког разлога онда мора да има на уму шта ће то да донесе. Можемо ли да се сагласимо да није добро да због бојкота и пада промета касирка у супермаркету одједном има 20 одсто мању плату, а лако може да добије отказ. Шта да ради власник кафића који одједном има 40 одсто мањи промет? Шта да ради пољопривредник коме пада потражња, како ће он да врати кредит”, рекао је Чадеж, саопштила је ПКС.
Cena zlata i švajcarskog franka rekordno raste, unca zlata trenutno 3.200 dolara
Преузмите андроид апликацију.