Споразум о слободној трговини који је у Каиру потписан у присуству председника двеју држава, Александра Вучића и Абдел Фатах ал-Сисија, отвара нову етапу привредне сарадње Србије и Египта и омогућиће српским привредницима да профитабилније и конкурентније послују, не само на египатском, него и на тржишту читаве Африке, истакао је председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж.
Како је саопштила ПКС, Чадеж је захвалио политичким лидерима, јер стварају услове да привреда успешније послује.
„Велике су ствари пред нама, велики уговори су сада могући, како у области пољопривредног, прехрамбеног сектора, тако и у области нових технологија, заједничких пројеката и инвестиција у грађевинарству, аутомобилској, хемијској, фармацеутској индустрији…“, нагласио је председник ПКС уочи Пословног форума у Каиру, који се одржава у оквиру дводневне посете државно привредне делегације Србије Египту.
Указао је да су компаније из Србије са египатским партнерима почеле да раде на заједничким пројектима и пре Споразума о слободној трговини, који је омогућио финализациију сарадње и конкретних послова.
„Већ у септембру очекује се отварање заједничке производње домаће компаније ‘Сигма’ и египатског партнера у области производње дезинфекционих средстава. Нишка ‘Неомедика’ такође креће до краја године са фабриком реагенаса за медицинске сврхе, а ‘Еликсир’ из Прахова ради на великом пројекту сарадње са египатским партнерима у области прераде фосфатне руде за потребе аутомобилске индустрије“, навео је Чадеж.
Подсетио је да Египат има споразуме о слободној трговини са готово свим земљама на афричком континенту, као и да захваљујући разрађеном логистичком хабу за читаву Африку, српским произвођачима неће бити скупо да са египатског тржишта извозе на читав афрички континент.
Председник ПКС током посете Египту, састао се и са председником Федерације египатских комора Ахмедом ел Вакилом, генералним секретаром Федерације египатских, афричких и медитеранских привредних комора Ала Езом и директором Ел Севеди групе за Европу, једном од највећих египатских компанија која послује у различитим областима, Абдел Азизијем ал Гамалом.
„Компанија Ел Севеди која је градила читав нови Каиро, заинтересована је за велике инвестиције у Србији и сарадњу са фирмама у области грађевинарства и производње ауто делова, што је важно да бисмо појачали капацитете и унапредили нашу индустрију“, рекао је Чадеж.
Извршни директор за финансије фирме Сигма Црвенка Александар Колић, истиче да су се потписивањем Споразума о слободној трговини Србије и Египта створили услови да финализују заједнички пројекат са партнером из Египта у области производње дезинфекционих средстава.
„Ради се о заједничкој компанији која треба да буде јоинт вентуре подухват, а отворила су нам се и врата за потенцијални извоз технологије за третман и дезинфекцију пијаће воде“, указао је Колић, наводећи да ће први извоз кренути у септембру.
Генерални директор Инмолд групе Слободан Јанковић истиче да та компанија која се углавном бави производњом опреме за производњу амбалаже за храну, послује на тржишту Египта од 2014. године, као и да већ годинама успешно раде у Тунису, Нигерији, јужној Африци…
Уочи Пословног форума Србија-Египат, на којем учествује око 50 компанија из Србије и око 60 египатских, одржан је и састанак представника ПКС са привредницима и представљене могућности пословања на египатском тржишту, а размењена су и искуства домаћих фирми које већ имају партнере у Африци…
Укупна спољнотрговинска размена Србије и Египта у 2023. години износила је 88,3 милиона долара, од чега је наш извоз био вредан 41,7, а увоз 46,6 милиона долара.
Srbija i Egipat potpisali Sporazum o slobodnoj trgovini, u prisustvu Vučića i Al Sisija
Преузмите андроид апликацију.