Почетна > Бизнис
Бизнис

Чадеж: Београд са Експо 2027 постаје „капија региона“ за стране компаније

Долазак страних компанија које су заинтересоване да у Србији отворе представништва за Европу, као и најмодернији сајамски комплекс и инфраструктура која ће бити изграђена у Београду у сврху организације ЕКСПО 2027, најважнија је корист коју ће Београд остварити као организатор Светске изложбе, изјавио је данас Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Београд ће након одржавања специјализоване изложба ЕКСПО Београд 2027 у Сурчину добити најмодернији сајамски комплекс у Европи, који ће моћи да се мери са сајамом у Франкфурту или Паризу, а организација „Експоа“ ће се исплатити кроз директне приходе од доласка страних туриста, рекао је Чадеж у емисији Фокус на телевизији Б92.

„Организација Експоа је најбоље што је Београд до сада добио. Много тога ће бити изграђено и биће креиране нове услуге. Имамо доста упита страних компанија које после одлуке да се Србији додели организација Експоа желе да своје централе за Европу пребаце из југоисточне Европе у Београд“, рекао је Чадеж.

Председник ПКС је истакао да ће захваљујући организацији „Експоа“, Београд постати „капија региона“ за бројне међународне компаније. којима ће Србија бити потенцијално место за инвестирање и нове послове са домаћим компанијама.

„То је непроцењиво и то је оно што остаје после Експоа“, истакао је Чадеж, саопштила је ПКС.

Зато ће, каже, Привредна комора Србије да убрза и да пре почетка „Експоа“ заврши изградњу Павиљона привреде региона Западног Балкана у коме ће током Изложбе бити смештен и хаб ПКС.

Говорећи о директним приходима, наводи да је само током прошле године Београд имао око милион страних туриста, а приход од туризма је износио око 2,5 милијарди евра, док се током три месеца трајања „Експоа“ очекује више од три милиона туриста и директан економски ефекат Изложбе већи од милијарду евра.

Грађевинска индустрија, која тренутно броји око 170.000 радних места, биће увећана за додатних 20 до 30.000 радника, а према речима Чадежа, не постоји привредна грана која неће профитирати захваљујући „Експоу“, од хотелијерства и угоститељста, до ИКТ сектора.

Каже да Србија није случајно добила организацију ове манифестације, већ да је то зато што је препозната њена спремност да цео пројекат реализује квалитетно и на време.

Наводи да ПКС у сарадњи са стручњацима Привредне коморе Дубаија ради на организацији ове манифестације у Београду.

Подсећа да је Србија на Светској изложби у Дубаију била једина земља која је имала организован Бизнис хаб за привреднике, да је током шест месеци организован одлазак 1.600 српских привредника на Светску изложбу у УАЕ, где су остварили више од 10.000 пословних контаката, отворили своја представништва и потписали бројне међународне уговоре.

Чадеж је додао да је економска позиција Србије као једне од брже растућих економија у Европи, омогућила да се такмичимо са најразвијенијим земљама за добијање организације „Експоа“, да је више од 80 компанија отворено у протеклих неколико година у Србији.

Он је најавио да ће сутра у Крушевцу бити постављен камен темељац за још једну фабрику домаће компаније „Luš Textile“, која ради са највећим светским компанијама и брендовима, попут „Боса“ и „Филипа Плејна“.

Коментаришући регионалну привредну сарадњу, каже да упркос политичким тензијама, сарадња привреда добро напредује али да блокада камиона са српском робом на административном прелазу са КиМ штети свима, посебно косовским привредницима јер 65 посто онога што се из Србије пласира на тржиште тзв. Косова су полупроизводи и сировине које користе косовске компаније да би производиле и извозиле своје производе.

Чадеж верује да је Европа препознала интерес и потенцијале економија региона, посебно због сукоба на њеним границама, миграција, и тензија на Западном Балкану, и да постоје реалне шансе да регион постане јединствени економски простор и из те позиције настави ка пуноправном чланству у ЕУ.

Kampanja Srbije i Evropske unije u odvajanju kućnog otpada dala odličan rezultat

Преузмите андроид апликацију.